Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zgoda sąsiada na budowę.
Zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa budowlanego, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Do uzyskania takiej decyzji przeważnie nie będzie nam potrzebna zgoda naszych sąsiadów. Oczywiście sąsiedzi mogą taką zgodę wyrazić, ale najistotniejsze w tym kontekście jest, aby nie zgłosili swojego sprzeciwu w stosunku do wydanego już, ale jeszcze nieprawomocnego pozwolenia na budowę. Sąsiadom przysługuje również skarga do sądu administracyjnego.
Stronami w postępowaniu o pozwolenie na budowę są inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania wznoszonego obiektu. W związku z tym sąsiedzi mogą być stronami postępowania o pozwolenie na budowę, przy czym nie chodzi tu tylko o osoby, których nieruchomości przylegają bezpośrednio do działki budowlanej inwestora, ale również dalsi sąsiedzi, jeśli tylko wznoszona budowla będzie w jakiś sposób wpływać na ich nieruchomość.
Organ prowadzący postępowanie zobowiązany jest również powiadomić sąsiadów o tym fakcie, jeśli projektowany obiekt usytułowany jest w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki (w przypadku ściany bez otworów okiennych i drzwiowych). W takim wypadku decyzja o pozwoleniu na budowę powinna zostać doręczona wszystkim zainteresowanym. Każdy z nich ma prawo domagać się wznowienia postępowania i zweryfikowania wydanego rozstrzygnięcia w terminie jednego miesiąca, licząc od dnia w którym strona dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania. W pewnych okolicznościach istnieje nawet możliwość złożenia do wojewody wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa.
Zgoda sąsiada będzie warunkiem koniecznym do uzyskania pozwolenia na budowę, gdy planowana inwestycja usytuowana zostanie 1,5 m od granicy z działką sąsiada. Analogicznie przedstawia się sytuacja, gdy część prac na inwestycji trzeba przeprowadzić wykorzystując grunt sąsiada. W tym ostatnim przypadku, jeśli nie uda nam się porozumieć z właścicielem sąsiedniego gruntu możemy wystąpić do starosty z wnioskiem o wydanie decyzji w przedmiocie niezbędności wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości.
Zasadniczo uzyskanie pisemnej zgody sąsiada konieczne będzie wszędzie tam, gdzie usytuowanie budynku na działce budowlanej spowoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania. Jak słusznie zauważył Naczelny Sąd Administracyjny – Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku w orzeczeniu z 10 listopada 2000 r. (sygn. akt: SA/Bk 706/2000), tak jak usytuowanie budynku przy granicy działki wymaga pisemnej zgody właściciela sąsiedniej nieruchomości (…), tak i usytuowanie wszelkich dobudówek do budynku przy granicy działki wymaga także zgody sąsiada.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.