Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Jak poradzić sobie z uciążliwym sąsiadem?
Mieszkańcy, którzy odczuwają dyskomfort z powodu zachowania swoich sąsiadów powinny mieć możliwość ochrony. Niestety polskie prawo nie jest w tym zakresie zbyt skuteczne, a możliwości przeciwdziałania tego typu praktykom są rozproszone.
Oczywiście, na początku problem należy próbować rozwiązać pokojowo, na drodze negocjacji i rozmów z sąsiadami, którzy zakłócają spokój. Warto przy tym wskazać na obowiązujący mieszkańców regulamin porządkowy, a zwłaszcza na postanowienia w zakresie tzw. ciszy nocnej (przeważnie trwa ona od godziny 22 do 6 rano).
Dopiero gdy tego typu prośby i rozmowy nie odniosą rezultatu należy się zastanowić nad kolejnymi krokami. W pierwszej kolejności należy poinformować o zakłóceniach spokoju administratora budynku. Będzie on mógł wówczas podjąć określone środki dyscyplinujące uciążliwych sąsiadów.
Przywołać należy przepisy Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z art. 1 ust. 11pkt. 1 1. spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli członek pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokal niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali.
Natomiast zgodnie z art. Art. 1710 wspomnianej ustawy, w przypadku rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania tej osoby czyniącego korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, zastosowanie znajduje przepis art. 16 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali stosuje się odpowiednio. Zgodnie z tym przepisem zarząd spółdzielni na wniosek rady nadzorczej może w trybie procesu zażądać sprzedaży spółdziedzielczego prawa. Sprzedaż ta następuje w drodze licytacji.
O interwencję można poprosić również policję, która upomni, wystawi mandat lub skieruje wniosek o ukaranie do sądu rejonowego.
Wspomnieć również należy o innych dostępnych środkach prawnych. Osoba, która narusza spokój i wypoczynek innych osób, może się narazić na odpowiedzialność z kodeksu wykroczeń. Zgodnie z art. 51 par. 1 Kodeksu wykroczeń „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.
Możliwa jest również droga cywilna. Kodeks cywilny reguluje kwestię tzw. immisji. Zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego: "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych". Zakłócanie korzystania z sąsiednich nieruchomości może dotyczyć np. nadmiernego hałasu. Właściciel nieruchomości może wytoczyć tzw. powództwo negatoryjne na podstawie art. 222 § 2 kodeksu cywilnego. Właścicielowi taki może domagać się zaniechania naruszeń prawa własności. W praktyce może się to sprowadzić do nakazania hałasującym sąsiadom ograniczenia hałasu, wyciszenia ścian, sufitu lub podłogi.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.