Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Przysposobienie - niepełne, pełne oraz całowite
Przysposobienie jest nawiązaniem stosunku prawno-rodzinnego, podobnego jak między rodzicem a dzieckiem, pomiędzy przysposabiającym a przysposobionym. Podstawową funkcją komentowanej instytucji jest zastąpienie brakującego środowiska rodzinnego. Samo powstanie stosunku przysposobienia następuje na mocy konstytutywnego i skutecznego erga omnes orzeczenia sądu opiekuńczego.
Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym wyróżnia się trzy rodzaje przysposobienia:
- pełne – wywołujące skutki między przysposabiającymi i ich krewnymi a przysposobionym i jego zstępnymi. Innymi słowy dziecko „wychodzi” z jednej rodziny i „wchodzi” do drugiej jako dziecko przysposabiającego
- całkowite – opiera się na blankietowej zgodzie rodziców, którzy nie wiedzą, kto będzie przysposabiającym. Zgodnie z art. 1251 jest nierozwiązywalne, a po jego orzeczeniu, nie jest już dopuszczalne ustalenie pochodzenia tego dziecka. W przypadku przysposobienia całkowitego sporządza się nowy akt urodzenia dziecka – na skróconym odpisie aktu urodzenia nie ma żadnej wzmianki o adopcji.
- niepełne – wywołuje skutki tylko pomiędzy adoptującym i adoptowanym i jego zstępnymi. Przykładowo, jeżeli siostra adoptuje brata albo dziadkowie – wnuka, to orzeka się przysposobienie niepełne, ponieważ jest najbardziej korzystne dla dziecka. Jeżeli siostra adoptowałaby brata w sposób pełny, to dziedziczyłaby po rodzicach przed bratem, w przypadku natomiast przysposobienia niepełnego – brat dziedziczy wraz z siostrą.
Jak już wyżej wspomniano, niedopuszczalne jest rozwiązanie przysposobienia całkowitego. Jeśli natomiast chodzi o rozwiązanie przysposobienia pełnego i niepełnego, to kwestię tę regulują przepisy art. 125 -126 KRO. I tak, z ważnych powodów, żądać rozwiązania przysposobienia przez sąd mogą zarówno przysposabiający jak i przysposobiony, przy czym jest to niedopuszczalne, jeżeli mogłoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka. W orzeczeniu o rozwiązaniu przysposobienia sąd może utrzymać w mocy obowiązki alimentacyjne.
Z chwilą rozwiązania przysposobienia ustają jego skutki, jednak przysposobiony zachowuje nabyte nazwisko i imiona.
Karol Obrębski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.