Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
"Sanatorium" z ZUS, KRUS, NFZ i PFRON.
Na wstępie wskazać należy, że chociaż powszechnie każdy pobyt w sanatorium, uzdrowisku, czy specjalistycznym pensjonacie leczniczym mający prowadzić do poprawy zdrowia i odzyskania sprawności fizycznej, dla przeciętnego uprawnionego do takiego świadczenia kuracjusza sprowadzony jest do wspólnego mianownika i oznacza to samo, w praktyce jednak pomiędzy poszczególnymi formami tego typu wsparcia zachodzą istotne różnice.
Wśród podstawowych odmienności wskazać należy przede wszystkim różne źródła finasowania lub przynajmniej dofinansowania i będzie to odpowiednio Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kolejna różnica to krąg adresatów takiej pomocy. Chociaż dla każdego wyjazdu będzie potrzebne zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji medycznej w postaci przynajmniej wystawionego przez lekarza skierowania, nie każdy jednak będzie mógł skorzystać z pomocy np. PFRON czy KRUS. Ponadto w ramach poszczególnych form wsparcia występuje szereg istotnych różnic co do samych celów i rodzajów rehabilitacji, leczenia prowadzonego bądź to w formie turnusu rehabilitacyjnego bądź leczenia uzdrowiskowego, itp.
NFZ
Potencjalnie najwięcej uprawnionych może skorzystać z pobytu w sanatorium dofinansowanego ze środków pochodzących z ubezpieczenia zdrowotnego gromadzonego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do sanatorium może pojechać każda osoba, którą skieruje lekarz prowadzący, czyli osoba która choruje lub jest po przebytej chorobie i wymaga leczenia uzdrowiskowego w sanatorium tj. zakładzie medycznym. Środkami na leczenie sanatoryjne dysponują oddziały NFZ. Do Wojewódzkiego Oddziału NFZ składa się skierowanie od lekarza. W sanatorium – z założenia – realizowana jest rehabilitacja usprawniająca i lecznicza. Okres pobytu na leczeniu uzdrowiskowym uzależniony jest od rodzaju pobytu i dla osób dorosłych wynosi on dla leczenia:
1) w szpitalu uzdrowiskowym – 21 dni;
2) uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym – 28 dni;
3) w sanatorium uzdrowiskowym – 21 dni;
4) uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w sanatorium uzdrowiskowym – 28 dni;
5) ambulatoryjnego – od 6 do 18 dni zabiegowych.
Okresy te mogą być wydłużone na wniosek lekarza zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, za zgodą oddziału NFZ, który potwierdził skierowanie.
PFRON
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czyli popularny PFRON, jak sama nazwa wskazuje udziela wsparcia osobom niepełnosprawnym. By móc skorzystać z pomocy tego funduszu trzeba legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym. Środki PFRON znajdują się w dyspozycji powiatowego centrum pomocy rodzinie, gdzie można złożyć wniosek o dofinasowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym, który to jest jednym z elementów tzw. systemu rehabilitacji społecznej. Turnus rehabilitacyjny jest formą aktywnej rehabilitacji, połączoną z elementami wypoczynku, mającą na celu przede wszystkim ogólną poprawę sprawności, wyrobienie zaradności, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań. Program turnusu powinien zawierać elementy rehabilitacji zgodnej z rodzajem schorzenia osoby niepełnosprawnej oraz obejmować zajęcia kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne oraz inne wynikające ze specjalistycznego rodzaju turnusu, z uwzględnieniem zajęć indywidualnych i grupowych.
ZUS
W dalszym ciągu wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wyjazd do sanatorium może być refundowany również przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście dotyczy to osób, które korzystają z tego ubezpieczenia. Na wyjazd do sanatorium z ZUS mogą liczyć osoby zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, a także ubezpieczeni uprawnieni do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Podstawą skierowania na rehabilitację jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. Skierowanie do sanatorium można też uzyskać od zakładu na bezpośredni wniosek lekarza orzecznika, np. gdy orzecznik kontroluje zwolnienie lekarskie. Na pisemną decyzję o przyznaniu sanatorium lub odrzuceniu złożonego uprzednio wniosku czeka się zwykle nie cały miesiąc. W przypadku akceptacji pacjent dostanie skierowanie z datą i miejscem rehabilitacji. Rehabilitacja lecznicza trwa zwykle 24 dni i obejmuje ustalony indywidualnie program ukierunkowany na leczenie schorzenia będącego przyczyną skierowania na rehabilitację oraz na schorzenia współistniejące. Co istotne, ZUS pokrywa pełny koszt rehabilitacji uwzględniający w szczególności koszty leczenia, zakwaterowania i żywienia, a nawet koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.
KRUS
Analogicznie do ZUS wsparcia udziela także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem, zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwości korzystania z rehabilitacji leczniczej. Sanatorium KRUS organizowane jest w formie 21-dniowych turnusów, prowadzonych we własnych Centrach lub Ośrodkach Rehabilitacji Rolników KRUS oraz zakładach rehabilitacji leczniczej, z którymi Kasa współpracuje. Celem rehabilitacji prowadzonej w KRUS jest zapobieganie niepełnosprawności lub ograniczenie jej do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy w gospodarstwie już utraciły – jej przywrócenie, o ile tylko jest to możliwe, w wyniku leczenia i rehabilitacji.
Piotr Bryndal
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.