Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Sprostowanie świadectwa pracy - czy tylko 7 dni?
Zgodnie z Kodeksem pracy, po rozwiązaniu stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. W świadectwie należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę przez komornika. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać informację o wysokości wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
Wedle regulacji kodeksowej oraz doprecyzowującej ją regulacji wykonawczej (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania), pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa, następnie pracodawca - w ciągu 7 dni od otrzymania tego wniosku - albo wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy, albo zawiadamia pracownika na piśmie o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o sprostowanie. W tym ostatnim przypadku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia go o odmowie sprostowania, prawo wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa do sądu pracy. W razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi niezwłocznie (maksymalnie w ciągu 3 dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu) nowe świadectwo pracy.
Wskazane wyżej przepisy konstruują swoistą „procedurę” prostowania świadectwa pracy, obejmującą dwa etapy: wewnątrzzakładowy (na linii pracownik-pracodawca) i sądowy (w układzie pracownik-pracodawca przed sądem).
Z pozoru jasna regulacja w praktyce nastręcza wielu wątpliwości:
1. Co w przypadku, gdy pracownik zwróci się do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy po upływie 7 dni od otrzymania świadectwa? Czy pracodawca ma wtedy prawo odmówić sprostowania lub nawet zaniechać jakiejkolwiek odpowiedzi?
2. Jeśli pracownik złoży pracodawcy wniosek o sprostowanie po upływie 7 dni od otrzymania świadectwa, to czy będzie mógł następnie wystąpić do sądu o sprostowanie?
3. A co jeśli pracownik w ogóle zaniecha składania wniosku do pracodawcy? Czy będzie mu przysługiwać bezpośrednio droga sądowa?
W literaturze prezentowany jest pogląd, że obowiązek wystąpienia przez pracownika z wnioskiem do pracodawcy ma charakter wyłącznie instrukcyjny (porządkowy), i nie jest warunkiem otwarcia drogi sądowej do dochodzenia sprostowania świadectwa. Mimo więc niewystąpienia przez pracownika do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa - sąd powinien rozpoznać sprawę o jego sprostowanie.
Według bardziej rygorystycznego stanowiska, wystąpienie do pracodawcy o sprostowanie, czyli ów etap wewnątrzzakładowy, jest konieczny dla otwarcia drogi do sądu, niezależnie od tego, czy pracodawca odmówi sprostowania, czy też zaniecha jakiejkolwiek odpowiedzi.
Konkludując, na podane wyżej pytania przedstawiam następujące – bezpieczne - rozwiązanie. Jeśli otrzymałeś nieprawidłowe świadectwo pracy, ale nie zdążyłeś w ciągu 7 dni przedłożyć pracodawcy wniosku o sprostowanie - mimo wszystko wyślij mu taki wniosek. Jeśli pracodawca w ciągu 7 dni odpowie odmownie albo nie przedstawi w tym czasie żadnej odpowiedzi, to w ciągu następnych 7 dni wnieś sprawę do sądu. Sąd powinien przyjąć sprawę do rozpoznania. Najważniejsze, abyś wniósł sprawę do sądu w ciągu 7 dni od otrzymania odmownej odpowiedzi pracodawcy lub upłynięcia 7-dniowego terminu do udzielenia tej odpowiedzi.
Jeśli natomiast wystąpisz o sprostowanie świadectwa pracy bezpośrednio do sądu, z pominięciem „procedury z pracodawcą”, istnieje ryzyko, że sąd sprawy w ogóle nie przyjmie.
Na koniec dla uspokojenia sygnalizuję, że świadectwo pracy nie jest dokumentem urzędowym, lecz dokumentem prywatnym. Toteż nawet jeśli nie zadbasz o jego sprostowanie (przez pracodawcę i w drodze sądowej), będziesz mógł w innych sprawach podważać jego treść (zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16 lipca 2009 r. II PK 1/2009, „dowód przeciwko stwierdzeniom zawartym w świadectwie pracy jako dokumencie może być przeprowadzony w każdym czasie w ramach postępowania o konkretne roszczenie”).
Jeśli z pozoru jasne przepisy nie rozwiązują Twojej skomplikowanej sytuacji – zapraszam do skorzystania z usług prawników PrawaDlaKażdego.pl
Łukasz Pośpiech
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.