Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Święta już blisko - uważaj na podróbki kosmetyków!
Zbliżają się Święta, a Ty w pospiechu polujesz na prezenty. Jeśli planujesz zakup kosmetyków, przeczytaj poniższy tekst, aby nie dać się oszukać. Podrobione kosmetyki to przemysł na olbrzymia skalę. O ile podrobione perfumy w najlepszym wypadku będą nietrwałe, o tyle już podrobiony krem może wywołać poważne problemy dermatologiczne.
Zwracaj uwagę na opakowanie kosmetyku. Powinno być ono oznakowane w sposób widoczny i czytelny, metodą uniemożliwiającą łatwe usunięcie oznakowania. To najprostszy sposób identyfikacji podróbki. Jeśli jakakolwiek informacja naniesiona jest w taki sposób, że z łatwością możesz ją zetrzeć, to masz powód do wątpliwości. Producenci kosmetyków dbają o to, by ich produkty były właściwie oznakowane, a Ci którzy je kopiują już niekoniecznie. Na opakowaniu powinna widnieć poza nazwę kosmetyku, także nazwa i adres producenta, a także nazwa państwa w którym kosmetyk wyprodukowano. Powinna być również wskazana ilość kosmetyku oraz termin do którego kosmetyk przechowywany we wskazanych przez producenta warunkach, zachowuje w pełni swoje właściwości i nie zagraża zdrowiu. Jeżeli jest to niezbędne ze względu na właściwość kosmetyku, producent wskazuje warunki w jakich kosmetyk należy przechowywać, aby zachował swoją przydatności do użycia. Ponadto wskazuje się numer partii lub inne dane pozwalające na identyfikację partii kosmetyku. Jeżeli nie wynika to jednoznacznie z przeznaczenia produktu, podaje się również jego zastosowanie. Następnie na opakowaniu, ewentualnie załączonej ulotce, musi znaleźć się wykaz składników określonych zgodnie z nazwami przyjętymi w Międzynarodowym Nazewnictwie Składników Kosmetycznych (INCI). Często, nawet w dużych sieciach handlowych można spotkać kosmetyki nie posiadające tego najważniejszego z punktu widzenia konsumenta elementu.
Stosując kosmetyki niewiadomego pochodzenia, o nieokreślonym składzie, możemy doświadczyć przykrej niespodzianki. Problemy dermatologiczne czy alergie to tylko niektóre z nich. Składniki na oryginalnych produktach wymienione są w porządku malejącym według masy. Kompozycje zapachowe i aromatyczne muszą być wymienione niezależnie od funkcji, jaką pełnią w kosmetyku. To najsilniejsze alergeny, dlatego ustawodawca wymaga bezwzględnego ich podawania w opisie składu kosmetyku. W kosmetykach stosuje się również barwniki, które mogą być wymieniane po innych składnikach w dowolnej kolejności, zgodnie z ich numerami określonymi w liście barwników dozwolonych do stosowania w kosmetykach. Główny Inspektor Sanitarny sprawuje nadzór nad rynkiem kosmetyków w Polsce.
Dodać należy, iż prawo zakazuje testowania kosmetyków na zwierzętach, ale producent może umieścić na opakowaniu informację, że kosmetyk nie był w taki sposób testowany jedynie wówczas, gdy ani on ani jego dostawcy nie wykonywali i nie zlecali wykonania testów kosmetyku, jego prototypu, i nie użyli żadnego składniku testowanego na zwierzętach przez innych producentów.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.