Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Bezegzekucyjne sposoby pokrycia wierzytelności.
Zaspokojenie wierzytelności w postępowaniu egzekucyjnym wiąże się z przeprowadzeniem postępowania sądowego i uzyskaniem tytułu wykonawczego, dodatkowymi kosztami i często stratą cennego czasu. Dlatego warto przed wystąpieniem na drogę sądową sprawdzić, czy istnieje możliwość pokrycia wierzytelności w postępowaniu bezegzekucyjnym, to jest poprzez potrącenie, przejęcie kaucji lub przewłaszczonej ruchomości czy nabycie przyszłych wierzytelności od konkretnego dłużnika.
Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelnością drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Potrącenia dokonuje się poprzez złożenie oświadczenia drugiej stronie. Najefektywniejszym i najczęściej spotykanym w praktyce sposobem jest potrącenie wierzytelności z rachunku bankowego należącego do dłużnika. Konieczne jest posiadanie pełnomocnictwa wystawionego przez dłużnika, uprawniającego do potrącenia określonej kwoty pieniężnej z konkretnego rachunku bankowego (może to być także rachunek terminowy). Wówczas potrącenie wierzytelności następuje poprzez złożenie przez wierzyciela oświadczenia o potrąceniu.
W przypadku, gdy zabezpieczeniem wykonania zobowiązania przez dłużnika było złożenie przez niego określonej kwoty pieniężnej jako kaucji lub przewłaszczenie ruchomości (rzeczy ruchomych, np. samochodu, maszyn produkcyjnych, innych przedmiotów o znacznej wartości), wierzyciel może przejąć kaucję i przewłaszczoną ruchomość, którą następnie może rozporządzić w wybrany przez siebie sposób (np. sprzedać) i w ten sposób pokryć swoją wierzytelność.
Innym sposobem bezegzekucyjnego dochodzenia roszczeń jest nabycie przez wierzyciela przyszłych wierzytelności od oznaczonego dłużnika. W takiej sytuacji, za zapłatę długu odpowiedzialny jest nie tylko dłużnik pierwotny, ale i dłużnik wierzytelności nabytej.
Joanna Groniak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.