Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Co zrobić, gdy pracodawca nie płaci wynagrodzenia?
Sytuacje w których pracodawcy nie wypłacają pracownikom wynagrodzenia nie należą niestety do rzadkości. Dlatego też pracownicy powinni wiedzieć w jaki sposób mogą dochodzić wypłaty swojego wynagrodzenia. Można w tym zakresie wyróżnić dwie drogi: przedsądową i sądową.
Na pierwszym miejscu można się zwrócić o pomoc Państwowej Inspekcja Pracy. Jak stanowi art. 11 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 o Państwowej Inspekcji Pracy (dalej PIP), w razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy lub przepisów dotyczących legalności zatrudnienia właściwe organy PIP mogą nakazać pracodawcy wypłatę należnego wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi. Zgodnie z ustawą nakazy te podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Uprawnienie do wydania nakazu przysługuje organom PIP tylko wtedy, gdy obowiązek wypłaty wynagrodzenia ustalony został w sposób bezsporny i jest wymagalny w momencie przeprowadzania kontroli. „Nakaz wypłaty wynagrodzenia jest urzędowym stwierdzeniem istnienia zobowiązania po stronie pracodawcy z jednoczesnym nakazaniem mu w trybie administracyjnym wypłaty zaległego wynagrodzenia” (tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 16 lutego 2009 r. IV SA/Gl 435/08). Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 4 stycznia 2010 r. I OSK 791/09 „dopóki nie można w sposób niewątpliwy stwierdzić, że wynagrodzenie przysługuje konkretnemu pracownikowi i nie zostało mu wypłacone, dopóty inspektor pracy nie może skorzystać z uprawnień przewidzianych w art. 11 pkt 7 ustawy z 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Gdy istnieje spór między pracownikiem a pracodawcą co do wysokości, okresu czy tytułu wypłaty, wydanie nakazu płatniczego nie jest uzasadnione. Podobnie nie można uznać, że sytuacja ma charakter niesporny, gdy z przebiegu postępowania wynika, że pracodawca neguje w ogóle zasadność danego roszczenia lub kwestionuje fakt niezaspokojenia takiego roszczenia”.
W sytuacjach spornych pracownikowi pozostaje droga sądowa – czyli możliwość złożenia pozwu o wypłatę wynagrodzenia do sądu pracy.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.