Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Co zrobić, gdy upłynął termin na zaprzeczenie ojcostwa?
Zgodnie z art. 63 k.r.o. mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Jak większość roszczeń, tak i to ograniczone jest terminem – 6 miesięcy od dnia, w którym mąż matki dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę.
W praktyce jednak, bardzo często konieczność zaprzeczenia ojcostwa przez męża matki pojawia się dopiero dużo później, gdy powyższy 6 miesięczny termin został już przekroczony.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Koło ratunkowe, stanowi art. 86 k.r.o. zgodnie z którym, powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka oraz unieważnienie uznania dziecka, może wytoczyć prokurator. Przepis ten stwarza legitymacje czynną po stronie prokuratora, który nie jest związany żadnym terminem na wytoczenie komentowanego powództwa, poza jednym wyjątkiem o którym mowa w art. 71 k.r.o. – zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka.
W związku z powyższym, mąż matki chcąc obalić dotyczące go domniemanie z art. 62 § 1, po przekroczeniu terminu powinien złożyć do prokuratury wniosek o to, aby prokurator powołując się na treść art. 86 k.r.o. wytoczył powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.
Prokurator nie jest związany takim wnioskiem, i powództwo wytoczy, jeżeli uzna, że wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. Uprawnienie prokuratora w sprawach o pochodzenie dziecka, rozpoznawanych w procesie, ma charakter samoistny w sensie materialnoprawnym, w konsekwencji czego uprawnienie prokuratora do wytoczenia powództwa jest niezależne od stanowiska zainteresowanych osób, prokurator nie występuje na rzecz domniemanego ojca, a działa samodzielnie. W sprawie wytoczonej przez prokuratora o zaprzeczenie ojcostwa, prokurator, wytaczając powództwo, pozywa męża matki dziecka, dziecko, jak również matkę dziecka. Decyzja prokuratora co do wytoczenia powództwa ma charakter autonomiczny i nie podlega zaskarżeniu do sądu.
W związku z powyższym, we wspomnianym wniosku, należy powoływać argumenty przemawiające za interesem dziecka i argumenty związane z zakresem ustawowych zadań prokuratury. Istotnym jest również uprawdopodobnienie, że ojcem dziecka nie jest mąż matki – w praktyce najskuteczniejszym sposobem na weryfikację spornego ojcostwa będzie załączenie do wniosku badań DNA.
PrawoDlaKazdego.pl
Bibliografia:
- Helena Ciepła, Bronisław Czech, Tadeusz Domińczyk, Stanisława Kalus, Kazimierz Piasecki, Marek Sychowicz, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, LexisNexis 2011
- ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2012.788)
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.