Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Czas na zaległy urlop do końca września.
Zgodnie z przepisami prawa pracy, urlop wypoczynkowy powinien być pracownikowi udzielony w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego uprawienia. Co więcej, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, ustalonym przez pracodawcę, który zobowiązany jest w tym zakresie wziąć pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Treść artykułu 168 Kodeksu pracy przesądza o tym, że urlopu niewykorzystanego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. W doktrynie i orzecznictwie zgodnie przyjęto linię interpretacji zgodnie z którą, termin ten jest zachowany, jeżeli pracownik rozpoczął zaległy urlop przed upływem 30 września danego roku. Takie rozwiązanie wynika z wyżej wskazanego artykułu w którym mowa tylko o obowiązku udzielenia urlopu, a nie jego wykorzystania przez pracownika. W związku z powyższym, pracodawca może udzielić zatrudnionemu zaległego urlopu nawet w ostatnim dniu września i działanie takie nie będzie stanowić naruszenia prawa. Warto w tym miejscu przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2000 r., I PKN 121/00, OSNAPiUS 2002, nr 15, poz. 353, zgodnie z którym zawiadomienie pracodawcy o rozpoczęciu zaległego urlopu wypoczynkowego nie usprawiedliwia nieobecności pracownika w pracy. Naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do końca pierwszego kwartału (obecnie do dnia 30 września) następnego roku kalendarzowego nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez zgody pracodawcy.
Odmowa udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego do którego zgodnie z prawem nabył uprawnienia, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym i zagrożone jest karą grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.
Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia przedawnienia roszczenia pracownika o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. W tym zakresie Kodeks pracy stanowi, że roszczenia ze stosunku pracy, w tym o urlop, przedawniają się z upływem 3 lat od dnia ich wymagalności.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.