Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Czy dozwolone jest parkowanie pod oknami?
Częstym problemem wielu mieszkańców, zwłaszcza mieszkających na parterze czy pierwszym piętrze są samochody parkujące tuż pod oknami. Parkowanie takie nie tylko zakłóca spokój, ale także powoduje wydalanie szkodliwych dla zdrowia spalin. Istnieje jednak mocny argument prawny, który może być wykorzystany np. przy kolejnych interwencjach u administracji danego obszaru.
Ustawodawca w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Dz. U. z 2002 r., nr 75, poz. 690 z późn. zm.) uregulował kwestię dopuszczalnej odległości parkowania samochodów. Zgodnie z par. 19 ust. 1 tego aktu, odległość wydzielonych miejsc postojowych (także zadaszonych) lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego (z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania), a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, nie może być mniejsza niż:
1) 7 metrów – w przypadku parkingu posiadającego do 4 miejsc na pojazdy.
2) 10 m – w przypadku od 5 do 60 stanowisk postojowych.
3) 20 m – w przypadku większej liczby stanowisk (...).
Odległość wydzielonych miejsc postojowych lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż:
1) 3 m – w przypadku do 4 stanowisk włącznie,
2) 6 m – w przypadku 5-60 stanowisk włącznie,
3) 16 m – w przypadku większej liczby stanowisk parkingowych.
Powyższe odległości stosuje się do sytuowania wjazdów do zamkniętego garażu w stosunku do okien budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także placów zabaw i boisk dla dzieci i młodzieży.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.