Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Czy firma windykacyjna może zgodnie z prawem zabrać np. laptopa?
Odpowiadając wprost na zadane w tytule pytanie, należy stwierdzić, że firmy windykacyjne nie mają tego rodzaju uprawnień. Windykatorzy reprezentują wierzyciela i mają mu pomóc działaniami podejmowanymi w granicach prawa w odzyskaniu pieniędzy od dłużnika. W tym celu mogą prowadzić negocjacje z dłużnikiem, istnieje też możliwość aby firma windykacyjna w ramach toczonego postępowania sądowego przygotowała pozew czy też zapewniła profesjonalną pomoc prawnika. Należy jednak podkreślić, iż nawet w sytuacji, gdy sąd wyda wyrok nakazujący dłużnikowi zapłacenie pieniędzy wierzycielowi, to firma windykacyjna nie może podejmować działań mających na celu zmuszenie dłużnika do wykonania wyroku. Zgodnie bowiem z prawem, egzekucja orzeczenia należy do kompetencji komornika sądowego i tylko on jest uprawiony do prowadzenia postępowania uregulowanego w kodeksie postępowanie cywilnego, zmierzającego do przymusowego wykonania długu np. poprzez zajęcie rzeczy dłużnika, jego rachunku bankowego itp.
W związku z powyższym, firma windykacyjna nie może sama zajmować przedmiotów majątkowych dłużnika. Może natomiast zwrócić się z w tym zakresie z odpowiednim wnioskiem do komornika sądowego. Windykator ma możliwość nakłaniania dłużnika do zapłacenia należności, pod warunkiem, iż takie „nakłanianie” nie przybiera charakteru groźby ani nie zawiera w sobie informacji wprowadzających w błąd dłużnika. Przedsiębiorstwo windykacyjne może, jak to zostało wskazane wyżej, podejmować wszelkie – mieszczące się w granicach prawa – środki służące celowemu dochodzeniu należności. Przepisy prawa nie stoją na przeszkodzie działań, zmierzających do nawiązania kontaktu osobistego z dłużnikiem, rozmów telefonicznych, a nawet wizyt w miejscu zamieszkania dłużnika. Należy jednak podkreślić, że w każdym przypadku w którym przedsiębiorca podejmuje działania opisane powyżej, nie może wprowadzać dłużników w błąd nieprawdziwymi informacjami, jak również nie może stosować ani grozić zastosowaniem wobec konsumenta przymusu fizycznego lub psychicznego. Niezgodne z prawem jest działanie, w ramach którego windykatorzy informują, że przyjdą do domu dłużnika w celu spisania majątku albo zajęcia jakichś ruchomości, ponieważ nie dysponują uprawieniami w powyższym zakresie.
Tytułem podsumowania, warto zauważyć, że Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2009 roku ukarał jedną z firm windykacyjnych, która wysyłała do konsumentów listy sugerujące, że jej pracownicy odwiedzą dłużnika, aby spisać jego majątek. Inna z firm windykacyjnych została w 2010 r. ukarana przez Prezesa UOKiK za to, że w swoich pismach do dłużników stwarzała wrażenie, że windykatorzy mogą wejść do mieszkania konsumenta mimo jego sprzeciwu. UOKiK uznał takie działania za niezgodne z prawem wprowadzanie w błąd konsumentów co do ich uprawnień i obowiązków.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.