Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Czy warto podejmować mediację?
Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego a jednocześnie satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu. Strony mogą same zdecydować się na postępowanie mediacyjne i złożyć stosowny wniosek, ale do mediacji może skierować je także sąd. Strony mogą same dokonać wyboru mediatora. Może to być każda osoba pełnoletnia, korzystająca w pełni z praw publicznych. Listy zawodowych mediatorów prowadzą organizacje pozarządowe, uczelnie, sądy okręgowe. Mediator zobowiązany jest do zachowania bezstronności przy prowadzeniu mediacji. Postępowanie mediacyjne nie jest jawne, więc strony nie muszą obawiać się ujawnienia krępujących informacji. Z kolei w sporze sądowym zasadą jest jawność postępowania i tylko określona grupa spraw prowadzona jest przy drzwiach zamkniętych. Koszt mediacji zależy do nakładu pracy mediatora i obciąża on obie strony. Wniosek o przeprowadzenie mediacji powinien zawierać określenie stron postępowania, dokładny opis żądania oraz przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie. Jeżeli strony zawarły umowę o mediację na piśmie, do wniosku dołącza się odpis tej umowy. Sąd aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę może skierować strony do mediacji. Po zamknięciu tego posiedzenia skieruje strony do mediacji tylko na ich zgodny wniosek i tylko raz w toku postępowania. Kierując strony do mediacji, sąd wyznacza mediatora, chyba, że strony same dokonają wyboru. Mediacja do której skierował sąd jest nie powinna trwać dłużej niż miesiąc, chyba że strony zwrócą się o wyznaczenie dłuższego terminu na przeprowadzenie mediacji.
Jeżeli strony zawarły ugodę przed mediatorem wyrażają tym samym zgodę na wystąpienie do sądu z wnioskiem o jej zatwierdzenie. Sąd na wniosek strony niezwłocznie przeprowadza postępowanie co do zatwierdzenia ugody przez nadanie klauzuli wykonalności lub wydając postanowienie. Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. Ugoda zawarta przed mediatorem, którą zatwierdzono przez nadanie jej klauzuli wykonalności, jest tytułem wykonawczym z którym można udać się do komornika.
Mediacja przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim jej ideą jest polubowne załatwienie sprawy przez strony, wobec czego mediator pomaga zażegnać konflikt. Ponadto przerywa bieg przedawnienia, jest tańsza, nie jest jawna a przeprowadzenie mediacji trwa znacznie szybciej niż postępowanie przed sądem.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.