Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Dla kogo emerytura pomostowa?
Do 2013 roku warunki jakie należało spełnić, aby otrzymać emeryturę pomostową, to wiek od 55 do 65 lat dla kobiet oraz od 60 do 65 lat dla mężczyzn i wykonywanie pracy w trudnych warunkach lub o specjalnym charakterze przez co najmniej 15 lat. Obecnie nie uległy one znaczącym zmianom. Ważne jest by wykazać 25-letni (lub 20-letni w przypadku kobiet) okres składkowy i nieskładkowy.
Nie można wykonywać już pracy, a wiek emerytalny nie może być przez nas osiągnięty. Istotne jest to, że praca w okresie za który ma przysługiwać emerytura pomostowa musi mieć charakter stosunku pracy lub stosunku służby. Umowa zlecenie, umowa o dzieło i własna działalność gospodarcza nie kwalifikują do uzyskania emerytury pomostowej.
Wymienione wyżej warunki definiuje ustawa o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353), dokładniej art. 5-11, 32 i 33 oraz ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1656). Powyższe warunki są opisane następująco:
-urodzenie po 31 grudnia 1948 roku;
- co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn;
- co najmniej 20 lat okresu składkowego dla kobiet i 25 dla mężczyzn;
- co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub pracy o szczególnym charakterze (patrz niżej);
- wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 roku;
- wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze po 31 grudnia 2008 roku;
- rozwiązanie stosunku pracy.
Prace w szczególnych warunkach to prace, które: mogą spowodować trwałe uszkodzenia zdrowia, są wykonywane w szczególnych warunkach, lub mogą być niewykonywalne przez pracowników jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Kwota emerytury pomostowej to równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczania emerytury przez średnią oczekiwana długość życia dla osób w wieku 60 lat, ale nie mniej niż najniższa emerytura. Emerytura pomostowa podlega waloryzacji tak jak zwykła emerytura.
Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat nie wpływa bezpośrednio na wiek przejścia na emeryturę pomostową. Nadal jest to co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Emerytura pomostowa w 2013 ma natomiast zmieniona górną granicę, po której tracimy prawo do wypłaty emerytury pomostowej. Wiek emerytalny jest podwyższany o miesiąc w odniesieniu do ubezpieczonych urodzonych w tym samym kwartale, docelowo do 67 lat.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.