Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Dokument tożsamości dla dziecka.
Przepisy regulujące wydawanie dokumentów tożsamości małoletnim zawiera Ustawa z 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych oraz Ustawa z 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Zgodnie z treścią powyższych przepisów, wniosek o wydanie paszportu dla dziecka muszą złożyć oboje rodzice (nawet w przypadku, gdy są rozwiedzeni i dziecko mieszka tylko z jednym z nich). Wskazany wyżej wymóg nie ma zastosowania w sytuacji, gdy na podstawie orzeczenia sądu jedno z rodziców zostało pozbawione władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona. Wniosek złożony przez jednego rodzica wraz z pisemną zgodą drugiego z nich, poświadczoną przez notariusza bądź organ paszportowy, uznaje się za złożony wspólnie przez rodziców. W przypadku braku zgodności ich stanowisk lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich zgodę na wydanie paszportu zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego.
Warto przypomnieć, że składanie wniosku o paszport tymczasowy dla dziecka której nie ukończyło 5 lat, wiąże się z tym, że dziecko objęte wnioskiem nie musi być obecne podczas składania wniosku. Obecność dziecka jest natomiast konieczna przy wydawaniu paszportu biometrycznego (dotyczy to dzieci po 5 roku życia), od dziecka muszą bowiem zostać pobrane odciski palców.
Z kolei składanie wniosku o wydanie dowodu osobistego dla małoletniego poniżej 13. roku życia, jak i podczas jego odbioru oznacza konieczność obecności dziecka oraz rodzica. W przypadku składania wniosku i odbioru dokumentu dla dziecka przed 13 rokiem życia konieczne jest stawiennictwo obojga rodziców wraz z dzieckiem.
Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 18. roku życia, jest ważny przez 5 lat od daty wydania. Paszport dla dziecka poniżej 13 roku życia ważny jest przez 5 lat, dla małoletniego natomiast, który ukończył 13 rok życia, przez 10 lat od daty wydania.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.