Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Fikcja doręczenia.
Wielu obywateli, spodziewając się niekorzystnej dla siebie decyzji organu administracji publicznej odmawia przyjęcia pisma. Stanowi to wyraz potocznego przekonania, że nieprzyjęcie pisma „uwalnia” nas od konieczności zastosowania się do niego. Niestety, nic bardziej mylnego. Zgodnie z art. 47 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.), jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma przesłanego mu przez pocztę albo w inny sposób, pismo zwraca się do nadawcy z adnotacją o odmowie jego przyjęcia i datą odmowy. Uznaje się wówczas, że pismo zostało doręczone adresatowi w dniu odmowy jego przyjęcia (jest to tzw. fikcja doręczeń). Fikcja ta znajdzie zastosowanie pod warunkiem prawidłowego udokumentowania faktu odmowy przyjęcia pisma.
Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 8 lutego 2012 r. III SA/Wr 578/11 „organ będzie mógł powoływać się skutecznie na fikcję prawną doręczenia dokonanego w trybie art. 47 k.p.a. tylko wówczas, gdy adnotacja i data na przesyłce zawierającej pismo, będzie konkretyzować osobę adresata, jako podmiot, który odmówił przyjęcia pisma”. Adresat nie będzie zatem mógł się uchylić od skutków prawnych doręczenia. Jak słusznie bowiem wskazuje G. Łaszczyca: „nie jest bowiem do pomyślenia stan prawny, aby negatywne stanowisko adresata w przedmiocie przyjęcia pisma mogło udaremnić prawne jego doręczenie. Nielogiczność tego stanu, pociągająca za sobą możliwość wstrzymania całego biegu postępowania, jest tak oczywista, że trzeba przyjąć, iż nieuzasadniona odmowa przyjęcia pisma prowadzi do uznania prawnej skuteczności doręczenia” (komentarz elektroniczny lex do art. 47 k.p.a.).
W praktyce zatem lepiej taki list odebrać. Dzięki temu można zapoznać się ze stanowiskiem organu i np. podjąć skuteczną interwencję, np. poprzez wniesienie odwołania.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.