Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Jak ustanowić hipotekę przymusową na nieruchomości?
Jeżeli w sprawie naszego dłużnika, uzyskaliśmy informację od komornika, że dotychczasowa egzekucja nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, ale dłużnik jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, użytkownikiem wieczystym lub podmiotem, któremu przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, możemy skierować wniosek o prowadzenie egzekucji z nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że komornik wezwie nas do uiszczenia zaliczki na biegłego ds. szacowania nieruchomości, który dokona wyceny wartości rynkowej nieruchomości w celu jej późniejszej sprzedaży w drodze licytacji. Czasem będzie to nawet kilka tysięcy złotych.
Możemy jednak sami skierować wniosek o ustanowienie na nieruchomości hipoteki. W tym celu będziemy potrzebowali oryginał tytułu wykonawczego wierzytelności. Jeżeli na podstawie oryginalnego tytułu wykonawczego prowadzone było postępowanie egzekucyjne, będziemy musieli zwrócić się o kolejny oryginalny tytuł wykonawczy do sądu, który go wydał.
Kiedy go już otrzymamy, wypełniamy odpowiedni wniosek, w którym podajemy:
- wartość przedmiotu żądania, który będzie odpowiadał wartości wpisywanej hipoteki,
- sąd rejonowy właściwy według położenia nieruchomości, wydziału ksiąg wieczystych,
- numer księgi wieczystej - uzyskamy go w wydziale geodezji Urzędu Miasta lub Gminy, w której położona jest dana nieruchomość lub w odpowiednim wydziale ksiąg wieczystych. Należy jednak zaznaczyć że numer księgi podawany jest właścicielowi lub spadkobiercy albo osobie prawnej (notariuszowi, komornikowi). Numer taki jest ustalany przez złożenie i opłacenie stosownego wniosku o udzielenie numeru księgi wieczystej, w którym to podajemy dane interesującej nas nieruchomości podając numer działki, obręb i jednostkę ewidencyjną lub adres. Jeżeli jesteśmy wierzycielami, numer księgi wieczystej ustalimy poprzez komornika, który prowadzi na naszą rzecz postępowanie egzekucyjne,
- wskazanie żądania wpisu do księgi wieczystej (hipoteka przymusowa),
- wskazanie wnioskodawców (wierzyciela) i uczestników postępowania (dłużnika) i ewentualnych innych właścicieli, współwłaścicieli, użytkowników wieczystych itd
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.