Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny z dofinansowaniem PFRON?
Jedną z form wsparcia dla osób niepełnosprawnych jest możliwość skorzystania z udziału w specjalnym turnusie rehabilitacyjnym organizowanym przy udziale środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Turnus rehabilitacyjny jest formą aktywnej rehabilitacji, połączoną z elementami wypoczynku, założeniem którego jest poprawa sprawności i zaradności oraz aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnych. Dlatego też organizowany jest w grupie liczącej co najmniej około 20 uczestników, trwa nie krócej niż 14 dni, a jego program zawiera nie tylko elementy rehabilitacji właściwe dla schorzeń osoby niepełnosprawnej, ale i zajęcia kulturalno - oświatowe oraz rekreacyjne.
Podstawowym warunkiem skorzystania z dofinasowania PFRON do wyjazdu na turnus jest legitymowanie się orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność w jednym z trzech stopni (lub o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów). Następnie zaś osoba niepełnosprawna musi pozyskać skierowanie na turnus w postaci wniosku lekarza, pod którego opieką się znajduje. Kolejnym krokiem, jest złożenie we właściwym miejscowo dla miejsca zamieszkania niepełnosprawnego powiatowym centrum pomocy rodzinie „Wniosku o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym” i załączenie skierowanie lekarza. Oczywiście wymagane jest także złożenie kopii orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub kopii wypisu z treści orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem albo kopii orzeczenia o niepełnosprawności.
Wniosek o dofinansowanie rozpatrywany jest w terminie 30 dni od dnia jego złożenia. Centrum pomocy zobowiązane jest jednak już w terminie 10 dni od dnia złożenia wniosku wezwać do uzupełnienia ewentualnych brakach formalnych. Nieusunięcie braków w terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania. O podjęciu decyzji wnioskodawca informowany jest w ciągu 7 dni od jej podjęcia.
Przychylenie się do wniosku i otrzymanie decyzji o dofinasowaniu rodzi obowiązek wyboru odpowiedniego turnusu. W terminie 30 dni, nie później jednak niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu, niepełnosprawny powinien poinformować centrum pomocy o wybranym turnusie, który musi być zgodny z zaleceniami i przeciwwskazaniami lekarza. Centrum pomocy w terminie 7 dni sprawdza zgodność wybranego turnusu z wymaganiami formalnymi oraz ewentualnie wzywa do dokonania wyboru innego ośrodka lub organizatora turnusu rehabilitacyjnego.
Warunkiem przekazania dofinansowania jest otrzymanie przez centrum pomocy oświadczenia organizatora turnusu rehabilitacyjnego zawierającego potwierdzenie możliwości uczestniczenia danej osoby niepełnosprawnej w wybranym przez nią turnusie nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem turnusu. Niepełnosprawny zobowiązany jest natomiast podczas pierwszego badania lekarskiego na turnusie przedstawić zaświadczenie lekarskie informujące o aktualnym stanie zdrowia, a w szczególności o chorobie zasadniczej, przyjmowanych lekach i uczuleniach.
Warto pamiętać, że z dofinasowania można skorzystać tylko raz w roku kalendarzowym, a jego wysokość jest różna. Wynosi ono odpowiednio:
1) 27% przeciętnego wynagrodzenia - osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoba niepełnosprawna w wieku do 16 roku życia oraz osoba niepełnosprawna w wieku 16-24 lat ucząca się i niepracująca - bez względu na stopień niepełnosprawności,
2) 25% przeciętnego wynagrodzenia - osoba niepełnosprawna z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
3) 23% przeciętnego wynagrodzenia -osoba niepełnosprawna z lekkim stopniem niepełnosprawności,
4) 18% przeciętnego wynagrodzenia - opiekun osoby niepełnosprawnej,
5) 18% przeciętnego wynagrodzenia osoba niepełnosprawna zatrudniona w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.
Poza wskazanymi wartościami PFRON pozostawia sobie jednakże możliwość obniżenia dofinasowania o 20% powyższych kwot w przypadku znacznego niedoboru środków PFRON w danym roku. Z drugiej jednak strony dofinansowanie może zostać podwyższone do 35% przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli osoba niepełnosprawna znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.
Piotr Bryndal
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.