Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Katalog kar porządkowych w prawie pracy.
Ustawodawca regulując kwestię kar porządkowych, w kodeksie pracy zamieścił ich katalog, w którym określił w sposób wyczerpujący jakie kary mogą zostać zastosowane przez pracodawcę wobec pracownika. Kary porządkowe mogą mieć charakter majątkowy jak i również niemajątkowy. Do kar o charakterze niemajątkowym zalicza się karę upomnienia oraz karę nagany. Kara pieniężna stanowi karę o charakterze majątkowym.
Kary o charakterze niemajątkowym pracodawca może zastosować wobec pracownika, który nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego w zakładzie pracy sposobu potwierdzania przybycia, obecności oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Karę o charakterze majątkowym można zastosować również wobec pracownika nieprzestrzegającego przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, jak i w sytuacji opuszczenia przez niego pracy bez usprawiedliwienia. Kara pieniężna stosowana jest w przypadku stawienia się pracownika w pracy w stanie nietrzeźwości lub w przypadku spożywania alkoholu w czasie pracy. Górną granicę kary pieniężnej, za jedno przekroczenie lub za jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności stanowi kwota jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Natomiast kary nałożone na niego łącznie nie mogą przekraczać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu innych możliwych potrąceń.
Stosowanie innych kar niż przewidziane przez ustawodawcę w kodeksie pracy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Katarzyna Basista
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.