Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Kiedy można ubiegać się o staż z urzędu pracy?
Staż oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Jest on często dla bezrobotnych jedyną szansą na zdobycie doświadczenia zawodowego, a przy tym uzyskanie niewielkiego wynagrodzenia.
Możliwe są dwa sposoby podjęcia stażu. Najprościej zapytać o staż w Urzędzie Pracy. Jeśli do urzędu zgłosili się pracodawcy oferujący taką możliwość, można uzyskać skierowanie. Można również znaleźć pracodawcę samodzielnie. W takim wypadku firma powinna zgłosić do urzędu zapotrzebowanie na stażystę wraz z imieniem i nazwiskiem zainteresowanego. Warunkiem przystąpienia przez bezrobotnego do odbycia stażu jest konieczność rejestracji we właściwym Urzędzie Pracy. Osoba ubiegająca się o staż może zarejestrować się w danym urzędzie pracy według meldunku tymczasowego, który musi obowiązywać przez czas odbywania stażu.
Na staż z urzędu pracy mogą liczyć osoby bezrobotne, które są w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Do tej grupy należą:
- bezrobotni do 25 roku życia,
- bezrobotni długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego, albo kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
- bezrobotni powyżej 50 roku życia,
- bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,
- bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
- bezrobotni, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,
- bezrobotni niepełnosprawni.
Starosta może skierować bezrobotnego do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy. Wyjątkowo, osoba bezrobotna do 25 roku życia oraz osoba, która w okresie 12 miesięcy od ukończenia szkoły wyższej nie ukończyła 27 roku życia może być skierowana na staż trwający od 3 do 12 miesięcy.
Nadzór nad odbywaniem stażu z urzędu pracy przez bezrobotnego sprawuje starosta. Pamiętać należy, że przepisy szczegółowo określają podmiot (organizatora stażu) u którego można odbyć staż. Status ten może posiadać:
a) Pracodawca, którym w rozumieniu ustawy jest jednostką organizacyjną, chociaż nie posiadałaby osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika,
b) Rolnicza spółdzielnia produkcyjna,
c) Pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Poza tym, bezrobotny może być skierowany do odbycia stażu do przedsiębiorcy niezatrudniającego pracownika na zasadach przewidzianych dla pracodawców tj. do osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Bezrobotnemu, na okres odbywania stażu, zostaje przyznane stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.