Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Kiedy następuje przerwanie urlopu?
Pracownik, który rozpoczął urlop może go w efekcie nie zrealizować, jeżeli zajdzie jedna z poniższych okoliczności:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego.
Jest to wyliczenie enumeratywne.
Co stanie się wówczas z rozpoczętym urlopem? Urlop ten zostanie przerwany, a część, która pozostała do wykorzystania zostanie pracownikowi udzielona w późniejszym terminie. Termin ten powinien zostać uzgodniony z pracownikiem. Pracownik musi przedstawić odpowiedni dokument, z którego będzie wynikać, że urlop zostaje przerwany.
Jak wskazuje K. Jaśkowski „zaistnienie okoliczności wymienionych w tym przepisie nie powoduje automatycznego przesunięcia niewykorzystanej części urlopu na okres bezpośrednio następujący po planowanym urlopie (nie powoduje jego „przedłużenia")” (komentarz elektroniczny lex do art. 166 kodeksu pracy). Konieczne jest w tym zakresie powiadomienie pracodawcy, a także uzyskanie jego zgody.
Jeżeli powodem przerwania urlopu jest niezdolność lub odosobnienie z powodu choroby, uwzględnia się dni, które są dla pracownika dniami pracy. Jak słusznie zauważa A. Wypych-Żywicka oznacza to, że w przypadku choroby pracownika przypadającej w czasie urlopu wypoczynkowego, obejmującej zarówno dni wolne od pracy, jak i niedziele i święta, urlop ulega przesunięciu wyłącznie o ilość dni będących dniami pracy pracownika, jaka przypadała na okres jego choroby” (komentarz elektroniczny lex do art. 166 k.p.).
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.