Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Kiedy notariusz nie poświadczy dziedziczenia?
Zgodnie z prawem, stwierdzenie nabycia spadku może odbyć się na dwa sposoby: w drodze postępowania sądowego albo przed notariuszem. Notariusz zgodnie z treścią ustawy Prawo o notariacie może odmówić sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia w przypadku wystąpienia okoliczności wskazanych w treści ustawy.
Postępowanie spadkowe przed notariuszem to dwa etapy:
- sporządzenie protokołu dziedziczenia;
- sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia.
Tak jak zostało to zauważone na wstępie, akt poświadczenia dziedziczenia nie zostanie sporządzony jeśli zaistnieją następujące okoliczności:
- w stosunku do spadku został już wcześniej sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;
- wskutek braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy spadek przypada, jako spadkobiercy ustawowemu, gminie albo Skarbowi Państwa;
- spadkodawca w chwili śmierci był cudzoziemcem lub, nie posiadając żadnego obywatelstwa, nie zamieszkiwał w Rzeczypospolitej Polskiej albo w skład spadku wchodzą prawa rzeczowe lub posiadanie nieruchomości położonej za granicą.
Poza wyżej wymienionymi przypadkami, notariusz odmówi sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, jeżeli w trakcie sporządzania protokołu dziedziczenia (pierwszy etap) wyjdą na jaw okoliczności wskazujące, że przy jego sporządzaniu nie były obecne wszystkie osoby, które mogłyby być brane pod uwagę jako spadkobiercy (ustawowi/testamentowi).Podobna sytuacja będzie miała miejsce, gdy okaże się, że istnieją lub istniały testamenty, które nie zostały otwarte lub ogłoszone.
Zgodnie z prawem, notariusz może sporządzać tylko akty poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego. Stąd jego uprawienia w tym zakresie wyłączone są w zakresie testamentów szczególnych.
Przepisy prawa wymagają, aby w treści aktu poświadczenia dziedziczenia znalazły się:
- data i miejsce jego sporządzenia,
- imię i nazwisko notariusza oraz siedziba kancelarii;
- imię, nazwisko spadkodawcy, jego rodziców, numer PESEL;
- data i miejsce zgonu, ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy;
- wskazanie spadkobierców i ich dane;
- tytuł powołania do spadku i wysokość udziałów;
- podpisy notariusza i osób biorących udział w tej czynności.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.