Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Kiedy powstaje dług celny?
Zgodnie z wprowadzonym rozporządzeniem Rady (EWG) Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 roku (CELEX 31992R2913) Wspólnotowym Kodeksem Celnym, dług celny powstaje z mocy prawa w przypadkach określonych szczegółowo w artykułach 201 - 216 tegoż kodeksu. Podstawową przesłanką powstania długu celnego w przywozie jest dopuszczenie towaru do wolnego obrotu na obszarze celnym Wspólnoty, w związku z przyjętym zgłoszeniem celnym. Ponadto zdarzeniami, które mogą wywołać powstanie długu celnego są:
- nielegalne wprowadzenie towaru podlegającego należnościom celnym,
- niewykonanie obowiązków wynikających z całkowitego lub częściowego zwolnienia towaru z należności celnych przewozowych,
- niewykonanie obowiązku wynikającego z czasowego składowania towarów,
- niewykonanie obowiązku wynikającego ze stosowania procedury, którą towar został objęty,
- niewykonanie warunków wynikających z zastosowania obniżonych lub zerowych stawek,
- objęcie towaru podlegającego należnościom celnym procedurą odprawy czasowej z częściowym zawieszeniem lub zwolnieniem cła,
- usunięcie spod dozoru celnego towaru podlegającego należnościom,
Dług celny powstaje ponadto, w przypadku gdy wystawione zostanie świadectwo pochodzenia unijnego towarów kompensacyjnych uzyskanych pod procedurą uszlachetniania czynnego, a towary wwiezione na teren wspólnotowy podlegają należnościom celnym.
Importer powinien zdawać sobie sprawę z faktu, iż w przypadku przywozu towaru z zagranicy dług celny może powstać nie tylko wobec niego. Dłużnikami celnymi są bowiem w przypadku zastosowania procedury dopuszczenia do obrotu lub odprawy czasowej, osoby zgłaszające jako przedstawiciele pośredni oraz osoby, na rzecz których dokonano zgłoszenia. Jeżeli w odniesieniu do tego samego długu celnego występuje kilku dłużników, są oni solidarnie zobowiązani do pokrycia tego długu.
W przypadku nielegalnego wprowadzenia towarów za dług celny odpowiadają solidarnie osoby, które towar wprowadziły, uczestniczyły w procederze wprowadzenia, a także osoby które towar nabyły, posiadały lub posiadają. Jednocześnie w przypadku podania nieprawdziwych informacji przy zgłoszeniu towaru odpowiada również osoba która podała błędne informacje jeżeli zrobiła to umyślnie lub w skutek niedbalstwa.
Jednocześnie wskazać należy, iż dług celny co do zasady powstaje w miejscu, w którym nastąpiły zdarzenia powodujące powstanie tego długu. Dopiero w przypadku gdy miejsce to nie może zostać określone, uznaje się że dług celny powstaje w miejscu, w którym organy celne stwierdzą, że towar znajduje się w sytuacji powodującej powstanie długu celnego.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.