Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Kolizja drogowa - oświadczenie sprawcy wypadku czy policyjny mandat?
Kolizja lub wypadek drogowy przytrafić się może nawet najlepszemu kierowcy. Zdarzenie tego typu niezależnie od swoich rozmiarów zawsze należy do nieprzyjemnych i stresujących. Wbrew swej woli kierujący pojazdami wchodzą w relację prawną i już na wstępie stają przed dylematem: dzwonić po Policję czy też dogadać się we własnym zakresie ze sprawcą lub poszkodowanym.
W większości przypadków uczestnicy zdarzenia decydują się na to pierwsze rozwiązanie, oddając sprawę w ręce niezależnego arbitra w mundurze. Jest to korzystne zwłaszcza w sytuacjach niejasnych, kiedy żaden z kierujących nie chce uznać swojej winy w zaistnieniu zdarzenia. Również w sytuacji gdy sprawca przedstawia dokumenty, które budzą wątpliwości - w tym w szczególności dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC - w interesie kierowcy, który jechał prawidłowo lepiej jest wezwać „drogówkę.” Policyjna notatka (niepozorna z nazwy) jest dowodem zaistnienia wypadku, a mandat karny jasnym rozstrzygnięciem kto ponosi winę.
W przypadku jednak gdy okoliczności zdarzenia są jasne, sprawca nie kwestionuje swojej winy, a obie strony chcą załatwić sprawę szybko i sprawnie, alternatywą dla policyjnej interwencji jest spisanie oświadczenia sprawcy wypadku. Na takim rozwiązaniu rzecz jasna w szczególności zależy sprawcy zdarzenia dla którego jest to jedyna szansa uniknięcia mandatu za naruszenia zasad ruchu drogowego. Jednakże może okazać się, że jest to też procedura bardziej korzystna dla drugiego spośród kierujących, który nie tylko może zaoszczędzić na czasie jaki musiałby poświęcić na przyjazd radiowozu, ale także również uniknąć mandatu. Niejednokrotnie bowiem poszkodowany, ku swojemu zdziwieniu również zostaje ukarany za wykroczenie. Nawet jeśli nie dopuścił się złamania przepisów podczas samej kolizji, może zostać ukarany za nieusunięcie uszkodzonego samochodu z pasa jezdni lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdów. Kierowca naraża się również na to, że policjant stwierdzi zły stan pojazdu i zatrzyma jego dowód rejestracyjny.
Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej winno zawierać wszelkie niezbędne informacje dotyczące jego zaistnienia, a więc w szczególności dane personalne kierujących, dane identyfikacyjne pojazdów oraz o posiadanej polisie ubezpieczeniowej. Nie powinno zabraknąć zwięzłego przebiegu zdarzenia, natomiast nie może zabraknąć jasnej i precyzyjnej deklaracji sprawcy, że uznaje swoją winę w zaistnieniu zdarzenia, sygnowanej jego własnoręcznym podpisem. Ryzyko dla poszkodowanego związane z takim oświadczeniem wiąże się jednak z sytuacją, gdy sprawca w późniejszym czasie z różnych pobudek kwestionuje jego treść. Często zdarza się, że będzie próbował wycofać się z wcześniejszego oświadczenia powołując się na błąd i choć nie jest prosto obalić uprzednio złożone oświadczenie, w praktyce niejednokrotnie może to komplikować i przedłużyć likwidację szkody, a tym samym wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela.
Nad wyborem sposobu potwierdzenia kolizji i powstania szkody drogowej trzeba, więc się dobrze zastanowić.
Piotr Bryndal
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.