Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Konkubinat a kwestie majątkowe
Konkubinat to niesformalizowany związek dwojga ludzi. Pojęcie to definiuje Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 grudnia 1997 r. (sygn. II CKN 485/97), według którego konkubinat jest to „związek mężczyzny i kobiety, który głównie cechują trwałość, pożycie jak w małżeństwie oraz brak zdarzenia prawnego regulującego ten związek". W Polsce nie można zarejestrować konkubinatu. Warto więc zapoznać się z regulacjami, które pozwolą partnerom zabezpieczyć ich prawa do „majątku wspólnego”.
Po pierwsze, należy zauważyć, że nabycie ruchomości czy nieruchomości w konkubinacie nie powoduje nabycia ich jako majątku wspólnego w rozumieniu polskiego prawa, ponieważ o majątku wspólnym możemy mówić dopiero po zawarciu związku małżeńskiego. Wszelkie nabyte dobra materialne należą więc do tego z partnerów, który je kupił. W przypadku nieruchomości, traktuje się ją jako nabytą na zasadzie współwłasności. Majątek nabyty w konkubinacie wspólnymi środkami pieniężnymi tworzy współwłasność tego majątku w częściach ułamkowych.
Zgodnie z obowiązującą w polskim prawie zasadą swobody umów, dopuszczalne jest umowne utworzenie majątku wspólnego pomiędzy dwoma osobami fizycznymi pozostającymi we wspólnym pożyciu. Partnerzy powinni zawrzeć taką umowę w formie pisemnej, natomiast jeżeli przedmiotem umowy będzie nieruchomość, wówczas wymagana jest forma aktu notarialnego. Taka umowa nienazwana może regulować szereg kwestii majątkowych pomiędzy konkubentami, jak np. zasady nabywania ruchomości i nieruchomości w trakcie trwania związku, zarząd majątkiem czy sposób wzajemnego rozliczenia po ustaniu związku.
Podkreślenia wymaga również fakt, że do konkubinatu w kwestiach majątkowych nie mają zastosowania przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w części traktującej o ustrojach małżeńskich majątkowych, ani o kwestiach związanych z podziałem majątku w przypadku rozwiązania małżeństwa. Ponadto, konkubinat nie jest objęty ustawą alimentacyjną, wobec czego konkubenci nie mają prawa do otrzymywania alimentów. Co ważne, konkubenci nie są w Polsce objęci możliwością dziedziczenia ustawowego. Partner nie ma więc prawa do należącej do niego części majątku oraz nie może uczestniczyć w podziale spadku.
Na gruncie prawa polskiego pojawia się problem podziału majątku po ustaniu konkubinatu. Obecnie brak procedur wedle których należy postępować podczas rozliczania majątku nabytego przez partnerów w trakcie trwania konkubinatu. W doktrynie proponuje się różne drogi rozwiązania tego problemu, gdzie najbardziej popularne to: rozliczenie konkubinatu jak spółki cywilnej, jako współwłasności lub jako bezpodstawnego wzbogacenia.
Ewelina Dąbrowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.