Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Konsekwencje prawne jazdy rowerem w stanie nietrzeźwości.
Art. 87 Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, przesądza o tym, że jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem. Zgodnie z powyższym przepisem, „ten kto znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny, podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.” W razie popełnienia tego wykroczenia orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów.
Istotnym wydaje się wskazanie różnicy pomiędzy stanem po użyciu alkoholu a stanem nietrzeźwości. Otóż stan po użyciu alkoholu jest to stan, w którym zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Jeżeli jednak w danej sytuacji zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dcm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg rowerzysta znajduje się w tzw. stanie nietrzeźwości i i w związku z tym popełnia przestępstwo z przepisu 178 a Kodeksu Karnego.
Ustawa precyzyjnie wskazuje konsekwencje wypełnienia znamion określonych w art. 178 – sprawca zagrożony jest karą grzywny i pozbawienia wolności do 1 roku. Sąd może także zdecydować o podaniu wyroku do publicznej wiadomości. Do roku 2011 przepisy nakazywały obowiązkowe orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jednak wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 maja 2009 roku spowodował zmianę przepisów Kodeksu Karnego nakazujących nietrzeźwemu rowerzyście obligatoryjne zakazywanie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Według nowej regulacji § 2 art. 42 Kodeksu Karnego sąd może, ale nie musi zabierać prawa jazdy rowerzyście, który został zatrzymany podczas jazdy rowerem w stanie nietrzeźwości.
W stosunku do rowerzysty który znajduje się pod wpływem alkoholu orzeka się o karze grzywny lub aresztu. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5 000 złotych. Wymierzając grzywnę, sąd bierze się pod uwagę przesłanki takie jak dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Jeżeli egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd może zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, określając czas jej trwania.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.