Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Kto może uzyskać zasiłek pogrzebowy?
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jako jedno ze świadczeń wymienia zasiłek pogrzebowy. Jest to jednorazowe świadczenie, które przysługuje uprawnionemu w razie ziszczenia się ryzyka śmierci i związanej z nią konieczności urządzenia pochówku. Zasiłek pogrzebowy jest wypłacany w kwocie 4.000 zł.
Zgodnie z art. 77 ust. 1 ustawy, zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:
1) ubezpieczonego;
2) osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
3) osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
4) członka rodziny osoby wymienionej w pkt 1 i 2.
Z kolei na mocy art. 77 ust. 2. zasiłek pogrzebowy przysługuje również pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.
Jeżeli koszty pogrzebu poniosła więcej niż jedna osoba lub podmiot wymieniony w art. 77 ust. 2 zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.
Jednakże, aby nabyć zasiłek trzeba spełnić wymogi przewidziane przez ustawodawcę. Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Nie zawsze jednak zgłoszenie wniosku w tym terminie jest możliwe. Może to być wynikiem późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej. W takim wypadku prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Jednakże zaistnienie tych w/w okoliczności, które uniemożliwiły złożenie wniosku w terminie 12 miesięcy od śmierci osoby, trzeba udowodnić. Dokumentem potwierdzającym te okoliczności lub przyczyny jest zaświadczenie Policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy potwierdzający zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.