Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Masz umowę na okres próbny? Co zrobić, gdy ona już nie obowiązuje a Ty nadal pracujesz?
Umowa na okres próbny jest szczególnym rodzajem umowy o pracę. Należy do umów terminowych, która może poprzedzać każda inną umowę o pracę, również umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Maksymalny czas trwania umowy o pracę na okres próbny wynosi 3 miesiące, a zawarcie umowy na okres próbny na dłuższy czas powoduje, że faktycznie jest ona „zwykłą” umową na czas określony, a nie umową na okres próbny.
Umowa na okres próbny wraz z upływem okresu, na jaki była zawarta, ulega rozwiązaniu. Strony nie mają obowiązku pozostawania w stosunku pracy po zakończeniu okresu próbnego. Dalsze zatrudnienie zależy zatem od zgodnej woli obu stron stosunku pracy. Pamiętać należy, że umowa o pracę powinna być zawarta co do zasady na piśmie, lecz brak takiej formy nie wyklucza zawarcia jej w formie ustnej czy też w sposób dorozumiany.
Oznacza to, iż w przypadku dopuszczenia pracownika do pracy w dniu następnym po rozwiązaniu umowy na okres próbny oraz braku zawarcia umowy na piśmie zostaje ona zawarta w sposób dorozumiany, czyli poprzez określone zachowanie zarówno pracownika jak i pracodawcy, które w sposób dostateczny wyraża wolę stron stosunku pracy, jaką jest kontynuowanie zatrudnienia. Zgodnie z poglądem zawartym w orzecznictwie, w przypadku gdy nie można ustalić, czy dopuszczenie pracownika do pracy po upływie terminu, na jaki umowa na okres próbny była zawarta, miało na celu jedynie ukończenie przez pracownika konkretnego zadania, a więc, że doszło do zawarcia umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, dopuszczenie do pracy może stać się podstawą do ustalenia, że strony zawarły umowę o pracę. Brak przy tym postanowień w zakresie określenia okresu trwania nowej umowy powoduje, iż umowa ta została zawarta na czas nieokreślony.
Jeśli więc pracownik po upływie okresu próbnego zostaje dopuszczony do pracy, to mimo braku zawarcia z nim pisemnej umowy o pracę, w rzeczywistości doszło do nawiązania stosunku pracy na czas nieokreślony. Jej ewentualna zmiana powinna zostać dokonana z zachowaniem stosownych terminów wypowiedzenia, choć oczywiście możliwa jest również zmiana za porozumieniem stron.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.