Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Nowacja zobowiązania.
Z nowacją mamy do czynienia wtedy, kiedy w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się spełnić inne świadczenie, albo nawet to samo świadczenie - lecz z innej podstawy prawnej, a czego skutkiem jest wygaśnięcie dotychczasowego zobowiązania. Nieważne jaką postać nowacja przyjmie, czy nowego świadczenia, czy tego samego, ale z innego tytułu - musi być ona zawsze dokonana za zgodą wierzyciela, czyli osoby, u której dłużnik ma dług. Nowacja jest dość powszechną w użyciu konstrukcją prawną, mimo że nie każda osoba jest świadoma, że jej dokonuje. Warto mieć o niej podstawowe wiadomości, zwłaszcza z uwagi na to, że niesie ona za sobą istotne skutki.
Zawsze gdy mówimy o nowacji, mamy na względzie taką sytuację, kiedy jedno zobowiązanie, zastępuje drugie, którego już nie możemy egzekwować – gdyż na skutek nowacji ulega umorzeniu. Wraz z wygaśnięciem pierwotnego zobowiązania, wygasają też związane z nim prawa i zarzuty przysługujące stronom. Wyjątkiem jest jednak zarzut nieważności zobowiązania dotychczasowego. Jeśli bowiem okaże się, że pierwotne zobowiązanie było nieważne, nowacja nie będzie mogła dojść do skutku z uwagi na fakt, że nie może dojść do umorzenia zobowiązania, które nie istnieje – a to właśnie dla umorzenia zobowiązania nowacji się dokonuje. Istnienie pierwotnego zobowiązania oraz zgoda wierzyciela nie są jedynymi warunkami wymaganymi dla dokonania nowacji – wskazuje się także, że konieczne jest uwidocznienie wyraźnego zamiaru stron dla zaciągnięcia przez dłużnika nowego zobowiązania w miejsce dotychczasowego.
Zaciągnięcie nowego zobowiązania może, co prawda, wiązać się ze zmianą podmiotów stosunku prawnego, z którego wynika zobowiązanie - czyli ze zmianą osoby dłużnika lub wierzyciela, określanych jako cesja lub przejęcie długu/wierzytelności - warto mieć jednak na uwadze to, że zmiana stron stosunku prawnego sama z siebie nie prowadzi do odnowienia. Zawsze muszą być w tym celu spełnione przesłanki dla dokonania nowacji. Nowacja może być również efektem ugody zawartej między stronami – przy tym i w tym przypadku potrzebna jest ocena, czy do niej doszło. Zależy ona zarówno od treści stosunku łączącego strony, jak i konkretnych okoliczności i treści ugody. Ugoda może bowiem ustalać nie nowację, a jedynie inne sposoby spełnienia dotychczasowego świadczenia.
Oprócz umorzenia pierwotnego zobowiązania, najistotniejszym skutkiem nowacji jest wpływ na przerwę w biegu przedawnienia. Wpływ ten zależy przy tym od tego, w jakiej postaci nowacja jest dokonywana. Jeśli odnowienie polega na zmianie przedmiotu świadczenia, termin przedawnienia liczony jest dla dotychczasowego świadczenia, natomiast w przypadku zmiany podstawy prawnej której świadczyć ma dłużnik, termin przedawnienia będzie liczony dla nowego świadczenia.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.