Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Nowe zasady odliczania VAT od samochodów i paliw.
Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady odliczania i rozliczania VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Nowelizacja zaproponowana przez Ministerstwo Finansów została uchwalona przez Sejm 7 lutego.
I tak, podatnikowi - właścicielowi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wszystkich wydatków związanych z tym pojazdem. Ograniczone jest ono jednak do wysokości 50%, w przypadku wykorzystywania pojazdu do celów prywatnych. Pełne odliczenie w wysokości 100% będzie przysługiwało w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi wyłącznie do działalności gospodarczej.
W uzasadnieniu projektu czytamy, iż tzw. "mieszane" wykorzystywanie samochodu, a więc do celów prawatnych, jak i służbowych "należy postrzegać w kategoriach potencjalnej, a nie faktycznej, możliwości użytku pojazdu do celów prywatnych. Wystarczy bowiem jednorazowe użycie pojazdu do celów prywatnych, aby miało miejsce wykorzystanie "mieszane." Pełne odliczenie VAT będzie wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o pojeździe, a także prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.
Ponadto, ustawa przewiduje nowe regulacje dotyczące systemu korekt w przypadku zmiany przeznaczenia pojazdu. Zniesiony zostanie obowiązek uzyskania zaświadczenia z urzędu skarbowego dla potrzeb rejestracji pojazdów sprowadzanych z innych państw UE. W konsekwencji zniesiona będzie też opłata skarbowa od takich zaświadczeń.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.