Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Ochrona praw lokatorów – pomieszczenie tymczasowe.
Częstym problemem przy najmowaniu mieszkań są nieuczciwi lokatorzy którzy zalegają z czynszem i popadają tym samym w spore zadłużenie wobec wynajmującego. Taka sytuacja naturalnie naraża najemców na eksmisję. Jaką formy ochrony przewiduje w tym zakresie ustawa o ochronie praw lokatorów?
W dokonanej niedawno nowelizacji do ustawy o ochronie praw lokatorów ustawodawca zobowiązany był uwzględnić zarzut Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał na pilną potrzebę wprowadzenia do ustawy definicji tymczasowego pomieszczenia oraz rozszerzenia obowiązków gminy o obowiązek wskazywania tymczasowego pomieszczenia, a także określenia maksymalnego okresu udostępnienia takiego pomieszczenia. Aktualny stan prawny przewiduje, że osoba wobec której orzeczono obowiązek opróżnienia lokalu nie może zostać eksmitowana na bruk. Gmina musi zapewnić takiej osobie pomieszczenie tymczasowe.
Pomieszczenie tymczasowe tworzone są przez gminy z założeniem, że zostaną oddane pod wynajem. Zgodnie z prawem, umowa najmu tymczasowego pomieszczenia zawierana jest na czas oznaczony, nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 6 miesięcy. Stroną takiej umowy może być osoba, wobec której wszczęto egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego, w treści którego orzeczono obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, bez prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego.
Ustawodawca we wspomnianej nowelizacji wskazał także, jaka kategoria osób nie może liczyć na pomieszczenie tymczasowe. Prawo do takiego pomieszczenia nie należy się dłużnikowi, jeżeli z treści tytułu wykonawczego wynika, że nakazanie opróżnienia lokalu zostało orzeczone z związku ze stosowaniem przemocy w rodzinie lub z powodu rażącego lub uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania czyniącego uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, albo że dłużnik dokonał zajęcia opróżnionego lokalu bez tytułu prawnego.
Kolejno, dłużnikowi nie przysługuje pomieszczenie tymczasowe, jeżeli został on zobowiązany do opróżnienia lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego oraz w przypadku, gdy dłużnik został zobowiązany do opróżnienia tymczasowego pomieszczenia.
Należy również pamiętać, że jak stanowi kodeks postępowania cywilnego, jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy.
Przepisy prawa stanowią że oddane do zamieszkiwania pomieszczenie tymczasowe powinno się do tego celu nadawać, przewidując jednocześnie co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę oraz znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowanych.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.