Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Odpowiedzialność najemcy za stan mieszkania.
Jeśli rozwiązujesz umowę najmu mieszkania i zastanawiasz się co zrobić z brudnymi ścianami, przeczytaj poniższą poradę.
Zgodnie z ogólnymi przepisami Kodeksu cywilnego dotyczącymi najmu, po zakończeniu najmu, najemca jest zobowiązany do zwrotu rzeczy w stanie nie pogorszonym. Natomiast niewykonanie lub nienależyte wykonanie przez najemcę powyższego obowiązku, powoduje jego odpowiedzialność odszkodowawczą wobec wynajmującego na podstawie przepisów art. 471 i nast. k.c.
Przepis art. 675 § 1, który nakłada na najemcę powyższy obowiązek, jedocześnie w drugiej części wyłącza odpowiedzialność odszkodowawczą najemcy jeżeli zużycie rzeczy (mieszkania) było następstwem prawidłowego jej używania.
Czy oznacza to jednak, że wyprowadzając się z najmowanego mieszkania, najemca powinien odmalować ściany?
Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, niemniej jednak jeżeli nie ma w tym zakresie szczególnych unormowań stron w umowie najmu, prawidłowe używanie/korzystanie z rzeczy (mieszkania) należy interpretować w sposób obiektywny, a więc z uwzględnieniem przeznaczenia przedmiotu najmu oraz sposobów postepowania z nim w ramach korzystania z jego cech funkcjonalnych.
Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że zupełnie zwyczajnym następstwem korzystania z lokalu na cele mieszkaniowe (zwłaszcza jeśli najem ma charakter długotrwały), jest zakurzenie/zabrudzenie się ścian.
Jeśli zabrudzenia nie przybierają wyjątkowo jaskrawej formy i da się je uzasadnić czynnościami życia codziennego związanymi z prowadzeniem gospodarstwa domowego, wówczas opuszczając mieszkanie najemca nie ma obowiązku odświeżania ścian.
Damian Opalski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.