Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Odszkodowanie za błąd medyczny.
Jeżeli w trakcie leczenia doszło do zaniedbania albo popełnienia błędu przez personel medyczny, przez co wyrządzono pacjentowi szkodę, może on domagać się odszkodowania od szpitala lub innego podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych.
Zasadniczo brak jest definicji ustawowej błędu medycznego, w literaturze prawniczej funkcjonuje zamiennie z takimi pojęciami jak: „błąd w sztuce lekarskiej”, „zdarzenie medyczne” „błąd lekarski”. Określając przedmiotowość błędu medycznego należy uznać za niego postępowanie sprzeczne z powszechnie uznanymi zasadami wiedzy medycznej. Jest to kategoria obiektywna, niezależna od konkretnej osoby czy okoliczności. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się, iż błędem w sztuce lekarskiej jest czynność (zaniechanie) lekarza w zakresie diagnozy i terapii, niezgodna z nauką medyczną w zakresie dla lekarza dostępnym.
Błędy medyczne mogą mieć charakter: diagnostyczny, terapeutyczny, techniczny oraz organizacyjny. Błąd diagnostyczny polega bądź na mylnym stwierdzeniu nieistniejącej choroby (błąd pozytywny), bądź częściej na nierozpoznaniu rzeczywistej choroby pacjenta, co prowadzi do pogorszenia jego zdrowia. Z błędem terapeutycznym mamy do czynienia w odniesieniu do wyboru niewłaściwej metody lub wadliwego sposobu leczenia, nienależycie dokonanej operacji. Błędem terapeutycznym może być również podjęcie zabiegu operacyjnego mimo przeciwwskazań lekarskich. Błąd co do rokowania, czyli prognozy stanu zdrowia chorego może nie wpływać ujemnie na proces leczenia. Jeżeli jednak łączy się z błędem diagnostycznym może wywołać poważne i nieodwracalne skutki w postaci pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Kategorią spraw mieszczącą się poza powszechnie funkcjonującą kategorią błędów medycznych są różnego rodzaju zaniedbania niefachowe. Niekiedy jednak sądy traktują błędy i zaniedbania w sposób całościowy.
Odszkodowanie za błąd medyczny należy obliczać indywidualnie w każdej sprawie, w zależności od stopnia poniesionego uszczerbku zdrowotnego oraz kosztów finansowych i moralnych. Pod pojęciem samego „odszkodowania” mogą mieścić się trzy rodzaje świadczeń: odszkodowanie, zadośćuczynienie pieniężne oraz renta. Możemy domagać się zadośćuczynienia, które jest przekazywane w formie pieniężnej i jest jednorazowe.
Mamy możliwość ubiegania się o odszkodowanie, które jest wypłacone jednorazowo. Takie odszkodowania są stosowane często, gdy poszkodowany na skutek błędów medycznych stał się kaleką, a świadczenie takie może pomóc mu się przekwalifikować na inny zawód lub pozwoli otworzyć działalność gospodarczą. Mamy prawo żądać zwrotu wszystkich kosztów związanych z leczeniem oraz rehabilitacją. Ponadto możemy domagać się jednorazowego zadośćuczynienia za powstałe szkody moralne, a także zwrotu kosztów poniesionych z konieczności przystosowania domu do osoby niepełnosprawnej.
Kolejnym roszczeniem, o jakie możemy się ubiegać jest renta na pokrycie różnicy w zarobkach pomiędzy tym ile osoba ta zarabiała przed szkodą, a ile po zdarzeniu medycznym. Innym rodzajem renty, o jaką mamy prawo się starać jest renta, która pokryje nasze zwiększone potrzeby np. konieczność stałej opieki czy podawanie stałych lekarstw.
Wszystkich tych praw można dochodzić w sądzie udowodniając popełnienie przez lekarza błędu medycznego, który zajmował się poszkodowanym. Od początku 2012 roku ofiary błędów medycznych mogą również wystąpić do Wojewódzkich Komisji do spraw orzekania o błędach medycznych z wnioskiem o ustalenie, czy zdarzenie którego następstwem była szkoda majątkowa lub niemajątkowa, stanowiło błąd medyczny. Zarówno droga sądowa jaki i postępowanie przed komisją ma swoje zalety jak i wady, wyłącznie od osoby poszkodowanej zależy który sposób wybierze.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.