Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Po alimenty nie tylko do sądu, czyli umowa o alimenty.
Uzyskiwanie alimentów na drodze sądowej nie powinno być regułą, a wyjątkiem. Art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (krio) stanowi, że obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Istnienie tego obowiązku nie powinno nikogo dziwić. W praktyce często zdarza się, że zobowiązany do uiszczania alimentów faktycznie nie kwestionuje ich zasadności. W takiej sytuacji niejednokrotnie można także dojść do porozumienia co do warunków ich płatności oraz wysokości samego świadczenia.
Kodeks daje możliwość uregulowania stosunków alimentacyjnych w umowie o alimenty pomiędzy uprawnionym a zobowiązanym. Niewątpliwie zawarcie umowy alimentacyjnej może być w wielu przypadkach znacznie korzystniejsze niż postepowanie przed sądem. Umowa ma ten atut nad wyrokiem, że strony mogą samodzielnie i w miarę szybko ustalić wysokość alimentów, termin i formę ich płacenia. W przypadku poddaniu sprawy ocenie sądu to on decyduje, czy alimenty faktycznie się należą, oraz w jakiej wysokości. Przed wydaniem wyroku Sąd jest zobowiązany zatem przeprowadzić postępowanie dowodowe w celu ustalenia istotnych okoliczności sprawy, co może trwać nawet kilkanaście miesięcy.
Szybszym i wcale nie gorszym rozwiązaniem może okazać się umowa alimentacyjna. Co istotne można ją zawrzeć przy każdym rodzaju obowiązku alimentacyjnego, zarówno pomiędzy krewnymi (potomkami i przodkami), jak również powinowatymi. Umowa wymaga zgodności uprawnionego i zobowiązanego, co do istnienia obowiązku alimentacyjnego oraz wysokości alimentów. W przypadku nie dojścia do porozumienia pozostaje droga sądowa.
Umowa o alimenty powinna być zawarta w formie pisemnej. Nie jest wymagane zawarcie jej w formie aktu notarialnego, choć niewątpliwe ma to też swoje dobre strony. Stronami umowy alimentacyjnej są dwa podmioty: uprawniony do otrzymywania alimentów i zobowiązany do ich dostarczania. Jeżeli uprawnionym jest osoba nie posiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych jak np. małoletnie dziecko może reprezentować je przedstawiciel w tym przypadku rodzic. Przedmiotem umowy jest obowiązek alimentacyjny. Strony określają treść przysługujących im praw i obowiązków, wynikających z tegoż stosunku. Powinny być one dokładnie wyartykułowane tak, aby nie budziły wątpliwości i niejasności.
W przypadku zmiany stosunków i konieczności podwyższenia wysokości alimentów ustanowionych w umowie, jeśli nie uda się jej dobrowolnie zmienić, można zawsze wystąpić na drogę sądową.
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.