Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Podatek od wygranej
Otrzymując wiadomość o wygranej, mało kto myśli o tym, iż zdarzenie to rodzi konsekwencje w sferze podatkowej. Wartość wygranej jest na gruncie przepisów podatkowych rozumiana jako przychód, od którego z reguły należy odprowadzić określony procent wartości tytułem daniny publicznej. Jak stanowi art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej u.p.d.f.), od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 10% wartości wygranej.
Dlaczego zatem społeczne 'zmartwienie' podatkiem od wygranej jest stosunkowo niewielkie? Otóż nie każda wygrana wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego, gdyż ustawa przewiduje zwolnienie podatkowe w przypadku wygranych poniżej określonej kwoty – a skoro niezwykle rzadko zdarza się, aby ktoś wygrał coś naprawdę wartościowego albo duże pieniądze, to i większość zwycięzców najzwyczajniej nie musi pomniejszać swojego szczęścia o 10 %. Kiedy zatem możemy nie dzielić się wygraną z państwem?
W sytuacji, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68, obowiązek podatkowy nie powstanie, jeśli jednorazowa wartość wygranej lub nagrody nie przekroczy kwoty 760,00 zł. Co jednak istotne, dotyczy to tylko wygranej w konkursie lub grze, która: jest organizowana, emitowana lub ogłaszana w środkach masowego przekazu – takich jak radio, telewizja, czy prasa – oraz wygranej w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług. Jeśli natomiast chodzi o wygrane z innych tytułów, odpowiedzi dostarcza nam treść art. 21 ust. 1 pkt 6a u.p.d.f., zgodnie z którym zwolnione są od podatku wygrane:
· w grach liczbowych,
· loteriach pieniężnych,
· grze telebingo,
· zakładach wzajemnych,
· loteriach promocyjnych,
· loteriach audioteksowych,
· loteriach fantowych,
- jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2.280 zł.
Z powyższego wynika, że obowiązek zapłaty podatku od wygranej pojawia się dopiero w momencie gdy wartości poszczególnych wygranych przekroczą odpowiednią kwotę zwolnioną od podatku – w zależności od tytułu wygranej. Warto też zaznaczyć, iż podatek obliczany jest wówczas od wartości całej wygranej, a nie od nadwyżki przekraczającej kwotę zwolnienia. Opodatkowanie pieniężnej wygranej nie jest problemem, gdyż zwycięzcy wypłacana jest wartość wygranej pomniejszona już o należny z tego tytułu podatek. W przypadku wartościowych nagród rzeczowych pojawia się problem, gdyż warunkiem odbioru nagrody jest uprzednie uiszczenie należnego podatku. W przypadku osób ubogich nagroda rzeczowa może być zatem swoistym szczęściem w nieszczęściu – gdyż możemy wówczas mieć do czynienia z sytuacją, kiedy co prawda jest się zwycięzcą, ale bez możliwości odbioru nagrody z powodu niewystarczających środków na pokrycie należności podatkowej.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.