Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych na koszt pracodawcy.
Według danych opublikowanych przez NBP w ramach „Badanie ankietowe rynku pracy” większe kwalifikacje bezpośrednio przedkładają się na zwiększenie zarobków w pierwszych 5–10 latach od rozpoczęcia pracy. Warto więc wykorzystać wciąż młody i chłonny umysł, szczególnie na początku kariery zawodowej. Kiedy jednak znaleźć dodatkowy czas oraz środki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych?
Jeżeli podnoszenie kwalifikacji zawodowych odbywa się z inicjatywy pracodawcy bądź za jego zgodą, pracownik może liczyć na sfinansowanie kosztów nauki bezpośrednio przez zakład pracy. Niestety w przypadku braku zgody nie ma innej możliwości uzyskania dodatkowych środków w ramach stosunku pracy. Zgoda nie musi być przedstawiona na piśmie, chociaż przyjętą formą jest zawieranie tak zwanych umów szkoleniowych. Umowa taka zawiera podstawowe prawa i obowiązki zarówno pracownika jak i pracodawcy.
Pamiętać należy że pracownik, który bez uzasadnionej przyczyny nie podejmie nauki albo nie ukończy jej będzie zobowiązany zwrócić część kosztów pracodawcy. W ramach umowy określić można ponadto wymiar dodatkowego urlopu szkoleniowego jak również „lojalkę”, czyli obowiązkowy wymiar czasu pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, po którym pracownik nie będzie musiał zwracać kosztów nauki. Ustalenia takiej umowy nie mogą być jednak mniej korzystne niż przepisy kodeksu pracy.
Ponadto pracownikowi w ramach kształcenia przysługuje zwolnienie z dnia pracy na czas niezbędny do dotarcia i przebywania na zajęciach. Zwolnienia te przysługują w wymiarze nie mniejszym niż wynikającym z planu zajęć podnoszącego kwalifikacje pracownika.
Urlop szkoleniowy, choć krótszy przysługuje również w przypadku, gdy pracownik dokształca się na własną rękę, bez zgody pracodawcy. Wymiar urlopu szkoleniowego, którego pracodawca jest zobligowany udzielić pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje, zależy tylko od rodzaju egzaminu, do którego pracownik przystępuje i nie może być przez pracodawcę zmniejszony. Wymiar tego urlopu to:
6 dni dla pracowników przystępujących do egzaminów eksternistycznych, dla zdającego egzamin maturalny, oraz dla biorącego udział w egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe
oraz
21 dni w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas zwolnienia z dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.