Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Podpis notarialnie poświadczony.
W polskim porządku prawnym notariusz zajmuje doniosłe miejsce. W zakresie swoich uprawnień jest osobą zaufania publicznego, korzystającą z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym, a jego zadaniem jest wykonywanie czynności notarialnych, które dokonane w świetle ustawy Prawo o notariacie mają charakter dokumentu urzędowego.
W ramach swoich czynności notariusz sporządza przede wszystkim akty notarialne, jest to najbardziej uroczysta forma zawierania umów, a dla niektórych czynności prawnych forma niezbędna dla ich ważności np. tych dotyczących przeniesienia własności nieruchomości.
Oprócz aktów notarialnych notariusz dokonuje także urzędowych poświadczeń. Zasadniczo może poświadczyć niemal każdą okoliczność, która ma znaczenie i może rodzić skutki prawne, w szczególności zaś może poświadczyć podpis na dokumencie.
Podpis notarialnie poświadczony wymagany jest dla m.in. umów zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, umów zbycia przedsiębiorstwa, albo jego wydzierżawienia lub ustanawiania na nim użytkowania, pełnomocnictw do określonych czynności prawnych, wzorów podpisów członków organów osób prawnych (spółek, spółdzielni), a także chociażby wyrażenia zgody na wykreślenie hipoteki lub innego roszczenia wpisanego w treści księgi wieczystej, czy często przy umowie najmu okazjonalnego (dla oświadczenia właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu).
By móc uzyskać notarialne poświadczony podpis należy okazać notariuszowi dowód osobisty lub paszport, potwierdzający tożsamość osoby składającej podpis. Sam podpis zaś może być złożony w obecności notariusza, bądź też wcześniej. Rejent stosownie do tych okoliczności dokona odpowiedniej adnotacji i bądź to potwierdzi dokonanie podpisu w jego obecności, bądź odbierze oświadczenie o uznaniu własnoręczności swojego złożonego wcześniej podpisu (tzw. klauzula poświadczeniowa). W praktyce poświadczony notarialne podpis stanowi opatrzoną pieczęcią adnotację u dołu dokumentu lub na osobnej kartce.
Takie poświadczenie własnoręczności podpisu będzie zawierać:
- datę i miejsce sporządzenia;
- oznaczenie kancelarii;
- podpis notariusz;
- urzędową pieczęć notariusza;
- dodatkowo może zawierać także godzinę i minutę dokonania poświadczenia.
Znamienne jest, że notariusz nie musi badać prawidłowości i zgodności z prawem treści podpisanego dokumentu. Jednocześnie potwierdzenie notarialne, nie nadaje dokumentowi rangi dokumentu urzędowego, jaki mają chociażby akty notarialne. Podpisany dokument w dalszym ciągu jest dokumentem prywatnym, a charakter urzędowy ma jedynie podpis. W rezultacie dokumentowi przysługuje walor autentyczności, ale nie korzysta z domniemania wiarygodności, jakie towarzyszy dokumentom urzędowym.
Z dokonaną czynnością wiąże konieczność uiszczenia opłaty. Poświadczenie własnoręczności podpisu podlega opłacie notarialnej zwykle w wysokości 20 zł + 23% VAT. Jedynie na dokumentach, jeżeli przedmiot oznaczony jest sumą pieniężną opłata wynosi 1/10 maksymalnej stawki, jaką należałoby uregulować w przypadku sporządzenia aktu notarialnego, jednakże nie więcej niż 300 zł + 23% VAT.
Piotr Bryndal
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.