Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Postępowanie przed Wojewódzką Komisją Orzekania o Zdarzeniach Medycznych
Na wstępie należy wskazać, iż celem postępowania przed Wojewódzką Komisją jest ustalenie, czy zdarzenie, którego następstwem była szkoda majątkowa lub niemajątkowa, stanowiło zdarzenie medyczne tj. zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierć pacjenta będącego następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:
- diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby;
- leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego;
- zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.
Powyższe enumeratywnie wymienione przypadki, stanowią przesłanki materialne zdarzenia medycznego.
Postępowanie przed Wojewódzką Komisją do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych wszczyna się na wniosek pacjenta lub przedstawiciela ustawowego (w przypadku śmierci pacjenta – jego spadkobiercy), złożony Wojewódzkiej Komisji właściwej ze względu na siedzibę szpitala, w którym zdarzenie miało miejsce. Istotny jest fakt, iż wystąpienie ww. okoliczności w szpitalu, stanowi przesłankę formalna wniosku. Dana sytuacja nie może być uznana za zdarzenie medyczne, jeżeli nie zostanie zrealizowana choć jedna przesłanka materialna lub przesłanka formalna.
Wniosek o stwierdzenie zdarzenia medycznego powinien zostać złożony w 3 egzemplarzach wraz z załącznikami oraz powinien zawierać dane szczegółowo określone w art. 67d Ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjentach i Rzeczniku praw pacjenta.
Istotne ograniczenie stanowi okoliczność, iż wniosek można złożyć, jeżeli zdarzenie medyczne wystąpiło po 1 stycznia 2012 r., w terminie 1 roku od dnia, w którym osoba składająca wniosek dowiedziała się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo nastąpiła śmierć pacjenta jednakże, należy pamiętać, iż termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie skutkujące zakażeniem, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia albo śmiercią pacjenta. Istotnym jest fakt, że wnioski dotyczące zdarzeń medycznych mających miejsce przed 1 stycznia 2012 r. są zwracane wnioskodawcy.
Wojewódzka Komisja do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, składa się z 16 członków i orzeka w składzie czteroosobowym. Orzeczenie o zdarzeniu medycznym albo jego braku wraz z uzasadnieniem powinno zostać wydane, w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Wskazać należy, że w przypadku gdy, strona jest niezadowolona z rozstrzygnięcia Komisji, może w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem, złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy – wówczas Wojewódzka Komisja rozpatruje wniosek w ciągu 30 dni (składający wniosek, ma możliwość cofnięcia wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego do dnia wydania orzeczenia w wyniku wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy).
W temacie kosztów postępowania przed Wojewódzką Komisją do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, wskazać trzeba, iż w przypadku orzeczenia o braku zdarzenia medycznego, koszty postępowania, w wysokości ustalonej przez Komisję w orzeczeniu, ponosi osoba składająca wniosek a w przypadku orzeczenia o zdarzeniu medycznym, podmiot leczniczy prowadzący szpital. Podstawą do ustalenia wysokości ww. kosztów stanowi rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2011 r. Ministra Zdrowia w sprawie zryczałtowanej wysokości kosztów w postępowaniu przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych (Dz. U. z 2011 r. nr 294, poz. 1740).
PrawoDlaKazdego.pl
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.