Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Powaga rzeczy osądzonej
Powaga rzeczy osądzonej jest rozstrzygnięciem sprawy co do istoty zawartym w prawomocnym wyroku. Innymi słowy jest to wypełnienie funkcji procesu cywilnego polegającej na wiążącym ustaleniu istnienia bądź nieistnienia materialnej normy prawnej indywidualno-konkretnej przytoczonej w roszczeniu procesowym.
W konsekwencji jednym z aspektów stwierdzenia res iudicata jest okoliczność niepozwalająca na ponowne rozpoznanie danej sprawy. Powoduje to, że powtórny pozew wniesiony przy niezmienionym stanie rzeczy w sprawie już prawomocnie osadzonej, ulega odrzuceniu. Nie możemy bowiem dwa razy dochodzić tego samego. Podobnie stanie się w przypadku gdy powaga rzeczy osądzonej nastąpi w procesie w sprawie, w której równocześnie toczy się inny proces – wtedy to drugie postępowanie powinno ulec umorzeniu.
Powaga rzeczy osądzonej powoduje, że postępowanie toczące się przy jej istnieniu w danej sprawie dotknięte jest wadą nieważności co może stać się podstawą środka odwoławczego w postępowaniu apelacyjnym. Tak samo możliwe jest wniesienie nadzwyczajnego środka zaskarżenia – skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, dochodzenie wznowienia postępowania lub stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Jeżeli zachodzi podejrzenie, że zostało ponownie wytoczone powództwo w sprawie już rozstrzygniętej prawomocnym wyrokiem to sąd powinien porównać treść wyroku z nowym powództwem szczególnie w zakresie tożsamości stron, podstawy oraz przedmiotu rozpoznania. Kiedy zostanie stwierdzona identyczność owych elementów to powództwo powinno zostać odrzucone. Wystarczy jednak aby zaszła tylko jedna różnica w tym zakresie między wyrokiem a powództwem aby mogło ono zostać przyjęte i rozpoznane przez sąd.
Powaga rzeczy osądzonej nie stoi w żadnym wypadku na przeszkodzie w wytoczeniu powództwa o zmianę wysokości lub czasu trwania prawomocnie zasądzonych alimentów lub renty, której obowiązek płacenia wynika z ustawy. Jeżeli po prawomocnym zasądzeniu alimentów zajdą jakieś okoliczności na podstawie których uprawniony będzie mógł żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów (np. w skutek polepszenia się sytuacji materialnej rodziny) sąd nie oddali powództwa. Identyczna sytuacja zajdzie, jeżeli okoliczności stanowiące podstawę roszczenia alimentacyjnego ustały.
Patryk Hatak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.