Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Praca nakładcza
Praca nakładcza jest powszechnie znana jako chałupnictwo. Jest ona atrakcyjna dla osób, które chciałyby wykonywać pracę w domu, jak chociażby mamy wychowujące dzieci w domu. Aktem prawnym który reguluje pracę nakładczą jest Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą. Akt ten reguluje instytucje związane z pracą nakładczą takie jak: rozwiązanie umowy, urlopy czy wynagrodzenie. W rzeczywistości praca nakładcza jest bardzo zbliżona do stosunku pracy uregulowana w Kodeksie pracy.
Umowa o pracę nakładczą musi być zawarta na piśmie, na okres próbny,na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy lub na czas nieokreślony. Musi ona określać rodzaj umowy, jej podstawowe warunki, a w szczególności rodzaj pracy i termin jej rozpoczęcia oraz zasady wynagradzania. Co istotne nie ustala się miejsca wykonywania pracy oraz jej wymiaru czasowego. Wykonawca sam wybiera gdzie i kiedy będzie wykonywał pracę.
W specyficzny sposób określane jest wynagrodzenie. W umowie określa się minimalną ilość pracy, która ma być wykonana w przeciągu miesiąca. Jej ustalenie nie jest jednak dowolne, bowiem wykonanie pracy musi zapewnić uzyskanie co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia. Podstawa ta ulega zwiększeniu w przypadku, gdy umowa przewiduje, że praca nakładcza stanowi wyłączne lub główne źródło utrzymania dla wykonawcy. Wówczas ilość pracy musi być ustalona tak, aby jej wykonanie zapewniło uzyskanie wynagrodzenia nie mniejszego od najniższego wynagrodzenia. Wynagrodzenie przysługuje za niewadliwe wykonanie pracy, natomiast przypadku zawinionego wadliwego wykonania pracy owo wynagrodzenie nie przysługuje.
Nakładca nie zapewnia miejsca do wykonywania pracy, ale jest obowiązany do zapewnienia surowców, materiałów, narzędzi, maszyn, urządzenia niezbędne do wykonywania pracy nakładczej, jak również utrzymywać je w należytym stanie technicznym. Wykonawca jest jednak zobowiązany do stosowania przepisów BHP.
Rozporządzenie w sposób szczegółowy reguluje wypowiadanie umów o pracę nakładczą, jednakże regulacje te są bardzo zbliżone do uregulowań z kodeksu pracy z uwzględnieniem specyficznych cech chałupnictwa.
Weronika Komsta
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.