Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Problem przerejestrowania spółki z RHB.
W obrocie gospodarczym w dalszym ciągu funkcjonują tysiące tak zwanych martwych spółek. Chodzi o osoby prawne, które zostały założone przed 2001 rokiem, a w dalszym ciągu nie dokonały przerejestrowania z Rejestru Handlowego B do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Obowiązek taki został nałożony art. 7 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym. Podmiot podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, zgodnie z przepisami o KRS, wpisany do innego rejestru sądowego na podstawie przepisów obowiązujących przed 2001 rokiem, jest obowiązany do złożenia wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS. Do 2003 roku wniosek o wpis był bezpłatny, obecnie wynosi tyle samo co w przypadku rejestracji nowego podmiotu w KRS.
Sam wniosek o przerejestrowanie jest bardzo podobny do wniosku o wpis nowopowstałej spółki do rejestru przedsiębiorców KRS. Składa się go na tym samym formularzu (przykładowo w odniesieniu do spółki z o.o. będzie to formularz KRS W3 wraz z wymaganymi załącznikami).
Teoretycznie obowiązek dokonania przerejestrowania powinien być wykonany do końca 2013 roku, lecz na szczęście parlament dał jeszcze trochę czasu na załatwienie spraw rejestracyjnych niefrasobliwym przedsiębiorcom.
Kolejna nowelizacja wydłuża bowiem o dwa lata (do 31 grudnia 2015 r.) ważność wpisów w Rejestrze Handlowym. Do końca 2015 r. będzie ponadto możliwe posługiwanie się odpisami, wyciągami i zaświadczeniami z tego rejestru. Nowelizacja zakłada też, że do wskazanej w niej daty, w odniesieniu do odpisów, wyciągów, zaświadczeń oraz skutków prawnych wpisów będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące do dnia wejścia w życie nowelizacji. Chodzi tu wyłącznie o zakres niezbędny do rejestracji oraz do dochodzenia lub zaspokajania roszczeń wobec podmiotów wpisanych do dotychczasowego rejestru.
Jak widać, mimo iż sprawne przerejestrowanie wszystkich podmiotów zakładane było już na 10 lat temu, ustawodawca w dalszym ciągu nie wie co zrobić z pozostałymi „martwymi” spółkami. Teoretycznie od 1 stycznia 2016 roku spółki, które nie dokonają przerejestrowania utracą swój byt prawny i potrzebne będzie wszczęcie wobec nich procedury likwidacyjnej. Inny pogląd wskazuje na problem natury procesowej, skoro od 2016 spółki z RHB nie będą mogły występować jako podmioty w postępowaniu cywilnym, ani nie będzie można powoływać się na dokumenty takiego podmiotu, to w jaki sposób przeprowadzić likwidację i podział majątku.
Jest to jednak pogląd teoretyczny, gdyż jak wskazano powyżej, ustawodawca w dalszym ciągu nie wie co zrobić z przedsiębiorcami uparcie pozostającymi w RHB, i cyklicznie wydłuża im okres na dostosowanie do obowiązujących przepisów.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.