Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych.
Według przepisów ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, roszczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem trzech lat. Termin ten liczy się od momentu, kiedy stały się one wymagalne, czyli od dnia kiedy uprawniony wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia. Po upływie terminu przedawnienia, ten przeciwko komu roszczenie przysługuje może uchylić się od jego spełnienia. Świadczenia alimentacyjne płatne są przeważnie w odstępach miesięcznych, mają więc okresowy charakter. W związku z tym okres przedawnienia za każdy miesiąc będzie biegł osobno i każde z takich świadczeń przedawni się w innym terminie.
Bieg przedawnienia może także ulec przerwaniu. Po każdym takim przerwaniu rozpoczyna się on na nowo. Przerwanie biegu terminu przedawnienia może nastąpić przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw, egzekwowania roszczeń lub przed sądem polubownym, jeżeli tylko podejmowana czynność ma na celu dochodzenie roszczenia, ewentualnie jego ustalenie, zaspokojenie lub zabezpieczenie. Takie roszczenie, które zostanie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, innego organu lub zawartą ugodą przedawni się dopiero z upływem dziesięciu lat, nawet wtedy gdyby termin przedawnienia roszczeń dla tego rodzaju świadczeń był krótszy.
Co istotne, przepisy Kodeksu cywilnego postanawiają, że bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom przez czas trwania władzy rodzicielskiej. O możliwości stosowania tych uregulowań wobec świadczeń alimentacyjnych przesądziła uchwała Sądu Najwyższego z 25 listopada 1968 r. (sygn. akt III CZP 65/68), stanowiąca, iż zasada, że w czasie trwania władzy rodzicielskiej bieg przedawnienia co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu ma zastosowanie także do roszczeń alimentacyjnych. Władza rodzicielska przysługuje zasadniczo obojgu rodzicom do czasu uzyskania pełnoletności przez dziecko. W takim przypadku przedawnienie rozpocznie się dopiero, gdy dziecko ukończy 18 lat. Zasada ta dotyczy również tego rodzica, który ma ograniczoną władzę rodzicielską, ponieważ przepisy występujące w kontekście przedawnienia nie różnicują władzy rodzicielskiej. Jeśli tylko ona funkcjonuje w jakiś, nawet ograniczony sposób, to jednak formalnie istnieje, a przez to bieg przedawnienia nie rozpoczyna się lub zawiesza. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie zaległych alimentów za cały okres, gdy uprawniony pozostawał małoletni oraz za pierwsze trzy lata po uzyskaniu przez niego pełnoletniości. W stosunku do rodziców całkowicie pozbawionych władzy rodzicielskiej przepis o zawieszeniu przedawnienia nie będzie skuteczny, ponieważ odpadnie materialnoprawna przesłanka pozostawania pod władzą rodzicielską.
Patrząc z perspektywy wierzyciela alimentacyjnego korzystne jest wystąpienie z wnioskiem o komorniczą egzekucję już na początku istnienia zaległości alimentacyjnych. Niezapłacone alimenty nie ulegają wtedy przedawnieniu, ponieważ podjęcie czynności mających na celu ich egzekucję przerywa bieg przedawnienia. Komornik sądowy ma bowiem obowiązek ciągłego ponawiania czynności egzekucyjnych w stosunku do niespłaconych alimentów.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.