Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Przedawnienie wierzytelności głównej i odsetek.
Warto mieć świadomość, że roszczenie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym również ulega przedawnieniu, a co za tym idzie, wierzyciel traci możliwości korzystania z pomocy przymusu państwowego nie tylko dla dochodzenia roszczenia, ale także dla jego wyegzekwowania. Znacząca może być zwłaszcza utrata prawa do odsetek, które na przestrzeni lat potrafią nawet przewyższyć wysokość należności głównej.
Nie budzi wątpliwości zasada zgodnie z którą, wierzytelność stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem lat dziesięciu, nawet jeżeli termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego. Należy jednak wyjaśnić, że powyższe zastrzeżenie nie dotyczy roszczeń o świadczenia okresowe należne w przyszłości, które co do zasady podlegają przedawnieniu trzyletniemu. W praktyce najczęściej zasądzanym przez sądy świadczeniem okresowym są odsetki, które jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 sierpnia 1976 r. (III CRN 181/76) „w braku odmiennego zastrzeżenia co do terminu płatności, są płatne co roku z dołu, co przesądza o ich okresowym charakterze”.
Nierzadko zdarza się, że termin przedawnienia odsetek zasądzonych w orzeczeniu sądowym będzie się różnił od terminu przedawnienia należności głównej. Odsetki przedawniają się szybciej, stąd warto mieć na uwadze obowiązujące w tym zakresie terminy. Wierzyciel chcący w przyszłości egzekwować całe roszczenie powinien doprowadzić do przerwania terminu przedawnienia zasądzonych na jego rzecz odsetek.
W przypadku roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu najczęstszym sposobem przerwania terminu przedawnienia zarówno w odniesieniu do należności głównej jak i odsetek będzie wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego. W związku z powyższym wierzyciel chcący egzekwować w przyszłości zasądzone na jego rzecz odsetki za okres dłuższy niż trzy lata powinien sukcesywnie w trzyletnich okresach składać do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi.
Reasumując, wierzyciel, któremu przysługuje wierzytelność stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu powinien zadbać nie tylko o to, aby przedawnieniu nie uległa zasądzona na jego rzecz należność główna ale również świadczenia okresowe w tym przede wszystkim odsetki. W związku z powyższym warto przerwać termin przedawnienia tak, aby w przyszłości zachować możliwość egzekwowania całości wierzytelności.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.