Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową
Dotychczas istniały trzy metody przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę cywilną, osobową lub spółkę kapitałową. Można było tego dokonać poprzez wniesienie jednoosobowej działalności gospodarczej aportem do spółki, likwidację działalności gospodarczej, a następnie założenie nowej spółki oraz sprzedaż majątku działalności na rzecz spółki.
Od 2011 roku w wyniku ograniczania barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców powstała nowa możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jedną ze spółek kapitałowych. Przekształcenie to następuje od momentu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym samym momencie również działalność jest automatycznie wyrejestrowywana z CEIDG. Aby dokonać przekształcenia nowym sposobem, należy przygotować plan przekształcenia (w formie notarialnej zwierający informacje na temat wartości bilansowej przedsiębiorcy przekształcanego - na wybrany dzień miesiąca poprzedzającego sporządzenie planu), wraz opinią biegłego rewidenta i załącznikami (załączniki: projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy, projekt aktu założycielskiego spółki, wycenę składników majątku przedsiębiorcy przekształcanego, sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia), złożyć oświadczenie o przekształceniu (w tym samym momencie można podpisać akt założycielski spółki, dokumenty powinny być sporządzone w formie aktu notarialnego), powołać członków organów spółki przekształconej, zawrzeć umowę spółki lub stworzyć jej statut w zależności od rodzaju spółki oraz dokonać wpisu przekształconej spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Po dokonaniu powyższego, następuje przeniesienie praw i obowiązków działalności na powstałą spółkę, która będzie podmiotem tych samych praw i obowiązków.
Działalność gospodarcza przekształcona w sposób przedstawiony powyżej, staje się spółką kapitałową. Przedsiębiorca może pozostać przy nazwie byłej działalności dodając jedynie odpowiednią końcówkę identyfikującą formę prawną spółki tzn. sp. z o.o. lub s.a.
Należy jednak pamiętać, że pomimo wprowadzenia nowego przepisu w zakresie Kodeksu spółek handlowych nie wprowadzono równocześnie zmian w zakresie prawa podatkowego. W związku z powyższym prawa podatkowe nie przechodziły po przekształceniu na nowo powstałą spółkę. Od stycznia 2013 r. nowelizacja Ordynacji Podatkowej oraz Kodeksu spółek handlowych wprowadziła sukcesję uniwersalną, co oznacza, że spółka przekształcona wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przekształcanej jednoosobowej działalności gospodarczej - dotyczy to również otrzymanych wcześniej ulg podatkowych. Istotnym jest fakt, że nowa forma przedsiębiorstwa nie może korzystać z poprzedniego numeru NIP.
PrawoDlaKazdego.pl
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.