Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności może nastąpić na dwa sposoby: na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości lub z mocy ustawy.
W sytuacji gdy podstawą przekształcenia jest umowa z właścicielem gruntu, którym jest gmina, powiat, województwo samorządowe lub Skarb Państwa należy działać w oparciu o ustawę o gospodarce nieruchomościami z 1997 r. Prawo własności mogą wówczas nabyć wszyscy użytkownicy wieczyści, także niebędący osobami fizycznymi w tym spółki i spółdzielnie, bez względu na przeznaczenie gruntu.
Przekształcenie z mocy ustawy następuje na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Ustawa ta stanowi, że uprawnionymi do wystąpienia z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności są:
- osoby fizyczne i prawne będące w dniu 13 października 2005r. użytkownikami wieczystymi
- osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego
- spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży
- osoby fizyczne będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości,jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r.
- osoby fizyczne będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości, jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m st.. Warszawy
Decyzję o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa własności wydaje starosta, natomiast w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego jest to wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa.
Dzień w którym decyzja o przekształceniu staje się ostateczna jest dniem przekształcenia. Na jej podstawie można także dokonać wpisu do księgi wieczystej.
W przypadku gdy nie zachodzą przesłanki do przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności, organ właściwy do załatwienia sprawy wydaje decyzję o odmowie wydania decyzji lub o umorzeniu postępowania.
Weronika Komsta
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.