Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej
Zmiany wspólnika w spółce osobowej, jaką jest spółka jawna, można dokonać na trzy sposoby.
1. Pierwszym jest śmierć wspólnika i wstąpienie w jego miejsce osób po nim dziedziczących.
2. Drugim sposobem jest wystąpienie wspólnika ze spółki poprzedzające wstąpienie do niej nowego wspólnika. W takiej sytuacji potrzebne będzie dokonanie rozliczenia z byłym wspólnikiem i wniesienie wkładu przez nowego wspólnika.
3. Trzecim sposobem, jest przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę. Tą osobą może być zarówno inny wspólnik, jak i osoba spoza grona wspólników.
Przedmiotem niniejszego wywodu, będzie trzeci z ww. sposobów.
Przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika uregulowane zostało w art. 10 kodeksu spółek handlowych (zwanym dalej „k.s.h.”). Należy wskazać, że podstawową przesłanką wspomnianego przeniesienia jest uprzednie uwzględnienie takiej możliwości w umowie spółki. Jeżeli umowa spółki takiej możliwości nie przewiduje, powinno się ją zmienić przed dokonaniem zmiany wspólnika.
Istotnym jest fakt, iż jeżeli umowa spółki jedynie dopuszcza możliwość przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika, nie precyzując trybu jej dokonania, wymagana będzie również - udzielona w formie pisemnej - zgoda wszystkich pozostałych wspólników.
Nie ma w przepisach wymogu zachowania określonej formy dla zawarcia umowy przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika, wobec czego, należy uznać, że wystarczająca będzie forma pisemna.
Należy pamiętać, że pozbycie się w powyższy sposób udziału w spółce nie powoduje zwolnienia występującego wspólnika z odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Zgodnie bowiem z art. 10 k.s.h.: „w przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki.”. Odpowiedzialności tej względem osób trzecich nie można w żaden sposób ograniczyć. Chodzi tu o dwa rodzaje zobowiązań: występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce oraz zobowiązania tej spółki. Odpowiedzialność ta jest więc bardzo szeroka, dotyczy dwóch rodzajów odpowiedzialności: związanej z uczestnictwem w spółce i z konkretnym wspólnikiem występującym oraz z innymi zobowiązaniami spółki niewiążącymi się z tym faktem. Jest to odpowiedzialność osobista, nieograniczona, gdy chodzi o zobowiązania spółki, a ograniczona do zobowiązań występującego wspólnika, solidarna występującego i przystępującego oraz subsydiarna. Istotnym jest, że wspólnik występujący nie będzie odpowiadał za zobowiązania powstałe po jego odejściu ze spółki.
Zmianę składu osobowego wspólników należy ujawnić w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Do rejestru powinien być złożony tekst jednolity umowy spółki zawierający nazwisko nowego wspólnika, sporządzony w formie pisemnej. Konieczne jest także złożenie do sądu rejestrowego odpowiednich druków KRS-Z1 wraz z załącznikami KRS-ZB i KRS-ZK, jeśli były wspólnik był uprawniony do reprezentacji. Pamiętać należy, o dołączeniu do formularzy KRS dokumentów będących podstawą wniosku, czyli w tym przypadku Umowę przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika, dowodów wpłaty 250 zł tytułem opłaty sądowej i 100 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, notarialnie potwierdzonego wzoru podpisu nowego wspólnika oraz formularzy informujących urząd statystyczny, urząd skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
PrawoDlaKazdego.pl
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.