Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Rozwód a separacja.
Małżonkowie, którzy rozstają się z takich czy innych powodów mają dwa wyjścia: separacja albo rozwód. Separacja pomaga małżonkom odpocząć od siebie i spojrzeć na związek trzeźwym okiem. Daje poczucie, że coś można jeszcze uratować. Rozwód definitywnie kończy małżeństwo, odbierając każdej ze stron szansę na rehabilitację.
Sąd orzeka rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Natomiast separacja jest orzekana przez sąd w sytuacji, gdy nastąpił zupełny rozkład pożycia. W obu przypadkach przede wszystkim następuje rozdzielność majątkowa między małżonkami. Po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd orzeka o podziale majątku.
Najważniejsze różnice jakie warto wskazać pomiędzy separacją i rozwodem:
- Przede wszystkim w sytuacji orzeczenia rozwodu możliwe jest ponowne zawarcie małżeństwa. Separacja natomiast nie daje takiej możliwości, niejako jedynie „zawiesza” małżeństwo.
- Orzeczenie separacji jest łatwiejsze niż orzeczenie rozwodu. Przed sądem nie trzeba np. uzasadniać, że rozkład pożycia jest trwały. Sąd nie bada też, czy małżonek, który wystąpił z żądaniem, nie jest wyłącznie winny rozkładu pożycia.
- Jeżeli obie strony wyrażają zgodną wolę, separację można orzec na pierwszej rozprawie, a sam wniosek kosztuje jedynie 100 zł. W przypadku rozwodu koszty to minimum 600 zł.
- Ponieważ separacja powoduje „zawieszenie” małżeństwa, niemożliwy jest powrót do wcześniejszego nazwiska przez współmałżonkę.
- W przypadku separacji w dalszym ciągu istnieje obowiązek wspólnego ponoszenia kosztów utrzymania wspólnego gospodarstwa oraz wsparcia współmałżonka na zasadach słuszności. Na każdym z małżonków nadal ciąży obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny, nawet wówczas gdy nie mają wspólnych dzieci na swoim utrzymaniu.
- Sąd orzeka o separacji w trakcie procesu, tylko jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dziecko, albo dzieci lub tylko jedno z nich domaga się separacji.
Separację generalnie łatwiej jest otrzymać niż rozwód. W pewnych przypadkach jednak sąd ma prawo nie przychylić się nawet do zgodnego żądania obojga małżonków. Sąd nie orzeknie o separacji, jeśli:
- miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka małżonków,
- orzeczenie było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Może także zaistnieć sytuacja w której oboje małżonkowie wystąpili z różnymi żądaniami. Jedno chce rozwodu, a drugi separacji. W takiej sytuacji, to sąd oceni czy zachodzą przesłanki do orzeczenia zgodnego z wnioskiem któregoś ze współmałżonków i przychyli się do tego, który jest bardziej zasadny.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.