Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Rozwód z eksmisją
Jednym ze sposobów orzeczenia o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania w wyroku rozwodowym, jest orzeczenie eksmisji jednego z małżonków. Podstawą do tego rozstrzygnięcia jest art. 58 par. 2 zd. 2 Kodeksu rodzinno-opiekuńczego. Z jego treści wynika, że w wypadkach wyjątkowych, gdy jedno z małżonków swym rażąco nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego z małżonków. Artykuł ten jest podstawą eksmisji jedynie w trakcie procesu rozwodowego. Nie oznacza to, że w późniejszym okresie jest to wykluczone, ale podstawą będzie już nie Kodeks rodzinno-opiekuńczy ale Kodeks cywilny, i ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu Cywilnego.
Ze względu na dość drastyczny charakter tego środka, przesłanki stosowania eksmisji muszą być badane bardzo dokładnie. Sąd w tym przypadku nigdy nie działa z urzędu, a jedynie na wniosek jednego ze współmałżonków. Warunkiem orzeczenia eksmisji jest zamieszkiwanie we wspólnym lokalu, nie jest możliwa eksmisja współmałżonka z lokalu, który znajduje się w jego majątku osobistym. Jak zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 czerwca 2000 roku, sygn. akt II CKN 670/00, że odnosi się to do wszystkich postaci korzystania z lokalu i nie uzależnia orzeczenia eksmisji od tytułu do jego zajmowania, lecz od przesłanek wymienionych w tym przepisie. Przesłanka wspólnego zamieszkiwania jest zachowana także, gdy składający wniosek współmałżonek wyprowadził się z mieszkania w obawie o swoje bezpieczeństwo w związku z rażąco nagannym postępowaniem drugiego małżonka. Postaciami rażącego zachowania współmałżonka jest chociażby przemoc fizyczna i psychiczna, nadużywanie alkoholu lub narkotyków, awantury oraz wszelkie inne formy.
Orzeczenie eksmisji nie oznacza pozbawienia prawa własności a jedynie prawa do zamieszkiwania, co powoduje, że nie ma to wpływu na późniejsze rozliczenia po rozwodzie.
Weronika Komsta
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.