Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Sąd administracyjny nie rozstrzyga o zasadności zaskarżonego aktu
Słowo sąd, oznaczające organ powołany mocą Konstytucji do sprawowania wymiaru sprawiedliwości w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, kojarzy się zwykle z merytorycznym rozstrzygnięciem – wyrokiem, który rozstrzyga spór między dwiema przeciwnymi stronami, przyznając przy tym "rację" jednej z nich, a czasem nawet obu. Takie pojęcie przedmiotu rozstrzygnięcia sądowego jest jednak mylące w przypadku sądów administracyjnych. Przyjęcie takiej interpretacji prowadziłoby do wniosku, że jeśli nie zgadzamy się z wydaną w naszej sprawie np. decyzją administracyjną lub postanowieniem i wyczerpując drogę odwoławczą, decydujemy się na zaskarżenie tej decyzji do sądu – sąd może zmienić decyzję organu w sposób przez nas pożądany. Tak jednak wbrew częstym oczekiwaniom skarżącego nie jest. Wynika to z funkcji, jaką wolą ustawodawcy sprawuje w Polsce sądownictwo administracyjne.
Zgodnie z art. 1 § 1 i 2 ustawy prawo o ustroju sądów administracyjnych – sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości poprzez sprawowaną pod względem zgodności z prawem kontrolę działalności administracji publicznej. Z mocy przywołanego przepisu, do zadań sądów administracyjnych należy także rozstrzyganie sporów kompetencyjnych i o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego, samorządowymi kolegiami odwoławczymi i między tymi organami a organami administracji rządowej. Jeśli zaś chodzi o zaskarżanie aktów administracyjnych - to kontrola legalności decyzji (postanowienia) jest przedmiotem orzekania sądu administracyjnego, a rozstrzygnięcie sporu na tym tle ogranicza się właśnie do sporu o legalność zaskarżonego aktu administracyjnego – tylko w tym zakresie sąd może przyznać rację jednej ze stron. Sąd administracyjny nie może natomiast orzekać o zasadności aktu, na który wpłynęła do niego skarga. W przypadku, kiedy skarga nie jest zasadna, sąd skargę po prostu oddali. Jeśli jednak naruszenie przepisów prawa nastąpiło, w zależności od charakteru stwierdzonego naruszenia, uwzględniając skargę w na decyzję lub postanowienie, sąd I instancji może jedynie:
1. uchylić decyzję lub postanowienie w całości lub w części,
2. stwierdzić nieważność decyzji lub postanowienia w całości lub w części,
3. stwierdzić, że wydanie decyzji lub postanowienia nastąpiło z naruszeniem prawa.
Zaskarżone do sądu administracyjnego mogą być jednak również inne akty administracyjne lub czynności z zakresu administracji publicznej, dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów. Podczas uwzględniania tego rodzaju skargi sąd uchyla zaskarżony akt albo stwierdza jego bezskuteczność. Sąd administracyjny rozstrzyga także skargi na bezczynność organów administracji publicznej. W orzeczeniu uwzględniającym taką skargę, sąd zobowiązuje organ do wydania aktu lub dokonania czynności w określonym terminie. Z kolei uwzględniając skargę jednostki samorządu terytorialnego na akt nadzoru, sąd administracyjny uchyla akt nadzoru.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.