Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Skarga na czynność komornika.
Komornik jako funkcjonariusz publiczny obowiązany jest postępować zgodnie z przepisami prawa, złożonym ślubowaniem i zasadami etyki zawodowej. Wynika z tego, ze komornik nie może działać dowolnie, ale musi stosować się do obowiązujących w postępowaniu egzekucyjnym procedur. Niedopełnienie obowiązków lub złamanie przepisów prawa rodzi odpowiedzialność po jego stronie.
Skarga na czynność komornika jest szczególnym środkiem zaskarżenia. Pełni ona istotną rolę ochronna zarówno dla dłużnika jak i wierzyciela. Przysługuje nie tylko stronom postępowania ale również innym osobom, których prawa przez działanie lub zaniechanie komornika zostały naruszone czy tylko zagrożone. Służy zasadniczo przeciwko nieprawidłowościom w działaniach komornika, przez co legalność postępowania komorniczego zostaje poddana kontroli sądu.
Sam komornik nie pozostaje też osobą anonimową. Podczas dokonywania czynności zobowiązany jest używać identyfikatora wydanego przez Krajową Radę Komorniczą. Ma to szczególne znaczenie w kontekście składanej na czynności komornicze skargi, ponieważ odpowiedzialność komornika za szkody wyrządzone podczas czynności egzekucyjnych ma charakter osobisty. Sąd Najwyższy w wyroku z 19 marca 2008 r. (II CSK 482/07) wskazał, że osoba domagająca się odszkodowania z tytułu poniesionej szkody ma obowiązek wskazać w pozwie imię i nazwisko komornika, który ją wyrządził.
Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom stawianym dla pisma procesowego. Musi więc dokładnie określać zaskarżone działanie lub czynność, której zaniechano. Pamiętać przy tym należy, że zaniechanie dokonania czynności nie obejmuje bezczynności powodującej przewlekłość postępowania, na którą nie przysługuje skarga na czynność komornika (I CR 250/73). Skarżący powinien też złożyć odpowiedni wniosek precyzujący czego się domaga: zmiany, uchylenia czy dokonania czynności wraz z odpowiednim uzasadnieniem. Musi wskazać wszystkie strony postępowania i ich adresy oraz sygnaturę akt komorniczych.
Skargę wnosi się do sądu rejonowego przy którym działa komornik w terminie tygodnia licząc od dnia dokonania czynności, gdy skarżący był obecny przy czynności, był o jej terminie zawiadomiony lub od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności. W innych wypadkach od dnia, w którym czynność powinna zostać dokonana. Termin wniesienia skargi może być w pewnych okolicznościach przywrócony. Do skargi należy dołączyć odpowiednią ilość odpisów odpowiadającej liczbie stron oraz jeden odpis dla komornika. Skarga podlega opłacie sądowej w wysokości 100 zł.
Bardzo ważne! Skarga na czynność komornika nie służy jako kolejna możliwość merytorycznego skarżenia obowiązku określonego w tytule wykonawczym. Temu celowi służą tzw. powództwa przeciwegzekucyjne. Sąd rozpatrujący skargę na czynność komornika wydaje tylko postanowienie na które nie przysługuje zażalenie i nie trzeba go uzasadniać. Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego (SK 14/11).
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.